Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 czerwca 2023

Do wzięcia dotacje na nowe ogrzewanie

Drukuj

W Dąbrowie Górniczej czeka miejskie dofinasowanie na likwidację starego kotła węglowego i zastąpienie go nowym źródłem ciepła. Mieszkańcy mogą korzystać także z zewnętrznych programów dotacyjnych.

Dofinansowanie na likwidację starego „kopciucha” i zastąpienie go bardziej ekologicznym źródłem ciepła jest możliwe w ramach miejskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) na lata 2021-2023. Finansowe wsparcie można dostać na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych. W tym roku dotacja wynosi 4 tys. zł. W 2021 r. było to 6 tys. zł, a w zeszłym 5 tys. zł.

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą do 30 września, a do 15 listopada trzeba wykonać prace i przedstawić rozliczenie. Szczegółowe informacje można uzyskać w wydziale ochrony środowiska – 32 295 69 61, ekologia@dg.pl 
Do pobrania druk wniosku i regulamin programu

O dotację mogą występować osoby fizyczne. Pierwszym krokiem do jej uzyskania jest złożenie wniosku i zawarcie umowy z Urzędem Miejskim. Dopiero po tym można kupić urządzenie grzewcze i zmienić system ogrzewania, następnie rozliczyć się i otrzymać wypłatę dofinansowania. Nie są dotowane zakupy urządzeń przenośnych i wyposażenia dodatkowego, koszty prac projektowych i związanych z eksploatacją.

PONE się opłaca

Rezygnacja z kotła węglowego i zastąpienie go innym, bardziej ekologicznym źródłem ciepła daje sporo korzyści. Dofinansowanie obniża koszt tej operacji. Dodatkowo zyskujemy wygodne rozwiązanie, zapewniające dostęp do ogrzewania bez konieczności kupowania węgla, regularnego dokładania go czy dbania o palenisko. Nowe urządzenia nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, które później wdychamy, a ciepło z nich jest czyste. Dzięki temu zyskuje nasze zdrowie i środowisko.

Zastąpienie „kopciucha” czystszym źródłem ciepła to także obowiązek, który wynika z uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Zapisano w niej terminy wymian, uzależnione od wieku i standardu urządzenia. Do końca 2021 r. trzeba było to zrobić, kiedy kocioł miał ponad 10 lat oraz gdy nie miał tabliczki znamionowej. Do końca 2023 r. zniknąć powinny te w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. W następnych latach sukcesywnie likwidowane mają być kolejne urządzenia.

Dotacje do wzięcia

Oprócz dąbrowskiego PONE, można również sięgnąć po dotacje z programów ogólnopolskich. W ramach „Czystego powietrza”, środki przyznawane są na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku. Obowiązują w nim progi dochodowe, a ogólna zasada jest taka, że im mniejszy dochód, tym większe dofinansowanie. Bez względu na zasobność portfel, można także starać się o finansowe wsparcie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Umożliwia to program „Mój prąd”.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu