Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 lipca 2018

Dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego

Drukuj

Dla upamiętnienia obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o 17.00 przeprowadzony zostanie krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

W ramach testu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty- oznaczający odwołanie alarmu.

Od godziny 7.00 w dniu testu zakazana jest jakakolwiek praca na kanałach AW-14 i AW-46 bez zezwolenia operatora centrali wojewódzkiej. Jedynym wyjątkiem jest wezwanie do wyjazdu jednostek Straży Pożarnej do akcji.

W przypadku pojawienia się realnego zagrożenia na terenie województwa w dniu planowanego treningu, zagrażającemu większemu obszarowi województwa trening zostanie odwołany.

Jednocześnie prosimy o przesłanie informacji dotyczących stopnia sprawności testowanego systemu do Centrum Zarządzania Kryzysowego do 8 sierpnia br. faxem na nr 32 295 68 52 lub 32 262 44 46 lub elektronicznie na maila zarzadzanie_kryzys@dabrowa-gornicza.pl

****

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało w rezultacie 63 dni będąc największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Mimo ogromnej przewagi militarnej, wojska niemieckie poniosły ogromne, blisko 50% straty: 10.000 poległych, 7.000 zaginionych, 9.000 rannych. Powstanie było przez nich porównywane z bitwą o Stalingrad.
W powstaniu poległo około 16.000 powstańców i około 150.000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650.000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150.000 do przymusowej pracy w Niemczech a 50.000 do obozów koncentracyjnych. Po upadku Powstania na osobisty rozkaz Hitlera przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane oraz systematycznie burzone i palone dom po domu przez Niemców. W dzielnicach objętych Powstaniem uległo zniszczeniu około 85% budynków.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ambasadorzy służą pomocą

Komunikaty

Wykazy lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży bezprzetargowej na rzecz ich najemców

Wiadomości

Łącznik wkrótce będzie gotowy

Wiadomości

Czas pomyśleć o choince od leśników