Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 lutego 2020

Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości wyróżniony

Drukuj

Dąbrowa Górnicza została finalistą ogólnopolskiego konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Jury doceniło Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego. Przedsięwzięcie miało na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez samorządy. Organizatorem był Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Patronaty honorowe nad konkursem objęli: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Ministerstwo Cyfryzacji.

– Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk – mówi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Według Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, innowacje są wdrażane dla obywateli i mieszkańców.

– Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny, a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania – smart city, smart village – to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec – stwierdza Zagórski.

Zdaniem ministra, największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego działalność została wyróżniona w konkursie, pomaga stawiać pierwsze kroki w biznesie. Oferuje m.in. bezpłatne szkolenia, porady i miejsce do pracy. Jego głównym celem jest zapewnianie kompleksowego wsparcia, zarówno dla osób planujących rozpoczęcie przygody z biznesem, jak i właścicieli firm z krótkim stażem.

– DIP tworzą ludzie z pasją, którzy wiedzą co robić, by Dąbrowa Górnicza była miastem ludzi przedsiębiorczych. To nasze przemyślane działanie, bo w sferze gospodarki dbamy o równowagę i stawiamy nie tylko na dużych inwestorów, ale również na tych, którzy działają w skali mikro. Bardzo się cieszę, że zostało to dostrzeżone i docenione – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

DIP działa w Dąbrowie Górniczej od 1 lipca 2018 r. Powstał z inicjatywy miasta oraz organizacji z regionu Zagłębia Dąbrowskiego, m.in. Stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru oraz Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Mieście się przy ul. 3-go Maja 22. W DIP można m.in. skorzystać z konsultacji biznesowych, prawnych, księgowych czy marketingowych. W jego siedzibie do dyspozycji są miejsca do pracy, czyli tzw. przestrzeń coworkingowa. Cykliczne spotkania to z kolei okazja do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów z innymi przedsiębiorcami.

DIP ściśle współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Dąbrowie Górniczej. Z usług i merytorycznego wsparcia Inkubatora korzystają m.in. osoby ubiegające się w PUP o dotację na podjęcie działalności gospodarczej. DIP jest miejscem, w którym zyskują pomoc przy opracowaniu biznesplanu i konsultują z jego doradcami planowane przedsięwzięcia. W partnerstwie z miastem m.in. zrealizował programy „Lokal na start” i „Model biznesowy dla Dąbrowy”. W pierwszym, o lokale, z niskim kosztem najmu, ubiegały się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 3 lata. Istotne, aby była ona zarejestrowana na terenie Dąbrowy Górniczej. „Model biznesowy dla Dąbrowy” skierowany był do osób z przemyślanym pomysłem na biznes i zaplanowanymi działaniami, jak wprowadzić go w życie. Chodziło w nim o wyłonienie oryginalnego, najbardziej innowacyjnego, spójnego merytorycznie oraz finansowo przedsięwzięcia biznesowego.

Informacje o bieżącej ofercie DIP na stronie www.inkubator-dabrowa.pl

Zwycięzcami konkursu „Innowacyjny Samorząd”, w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejska Ciechanów, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński. W jury konkursu zasiedli: Jacek Paziewski, dyrektor Biura Analiz i Projektów Strategicznych w Ministerstwie Cyfryzacji; Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju; Daniel Baliński, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich; Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich; Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP; prof. Stanisław Łobejko, Szkoła Główna Handlowa; dr Tomasz Pilewicz, Szkoła Główna Handlowa; Jacek Pochłopień, redaktor naczelny samorzad.pap.pl. Udział w konkursie był bezpłatny.

Czytaj więcej

Rekreacja

Rusza sezon kąpielowy nad Pogoriami. Nie zapominaj o zdrowym rozsądku i bezpieczeństwie

Wiadomości

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Szpakowej i ul. Rudnej

Rekreacja

Kibicuj biało-czerwonym w Fabryce Pełnej Życia