Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 grudnia 2022

Dąbrowianie korzystają z dotacji na zmianę ogrzewania. Dofinansowanie będzie też w przyszłym roku

Drukuj

W 2022 r., 303 osoby skorzystały w Dąbrowie Górniczej z miejskich dotacji na likwidację starego systemu ogrzewania i zastąpienie go bardziej przyjaznym dla środowiska. Z budżetu przeznaczono na to 1,5 mln zł. W przyszłym roku również będzie można dostać dofinansowanie.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji 2021-2023 to kontynuacja działań prowadzonych w mieście w minionych latach. W jego ramach można otrzymać dotację na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Kwoty dofinansowania w 2021 r. wynosiły maksymalnie 6 tys. zł, w 2022 r. 5 tys. zł, a w przyszłym będą to 4 tys. zł.

W mijającym roku dąbrowianie najczęściej montowali kotły gazowe (226 dotacji), coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła (52 dotacje). Dopłat do zainstalowania ogrzewania elektrycznego było 16. Po jednej dotacji udzielono na ogrzewanie gazowe i solarne, gazowe i pompę ciepła, a także na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– W 2022 r. o dotacje wystąpiło mniej mieszkańców niż w minionych latach. Wpływ na to miała m.in. inflacja, rosnące koszty urządzeń i robocizny. To sprawiło, że wiele osób, mimo dofinansowania, nie miało odpowiednich środków, żeby zlikwidować stary kocioł i zainstalować nowe urządzenie. Poza tym spółki gazowe ograniczyły inwestycje, przez co trudniej przyłączyć się do sieci, a ogrzewanie gazowe cieszy się największą popularnością. Pamiętajmy jednak, że likwidacja „kopciuchów” to obowiązek, który nakłada wojewódzka uchwała antysmogowa, więc trzeba zmierzyć się z tym wyzwaniem – mówi Marcin Janik, naczelnik wydziału ochrony środowiska.

Zastąpienie „kopciucha” czystszym źródłem ciepła to obowiązek, który wynika z uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Zapisano w niej terminy wymian, uzależnione od wieku i standardu urządzenia. Do końca zeszłego roku trzeba było to zrobić, kiedy kocioł miał ponad 10 lat oraz gdy nie miał tabliczki znamionowej. Do końca 2023 r. zniknąć powinny te w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. W następnych latach sukcesywnie likwidowane mają być kolejne urządzenia.

Nabór do kolejnej odsłony miejskiego PONE ruszy w nowym roku. Wnioski będzie można składać do 15 września, a wykonać prace i przedstawić rozliczenie do 15 listopada. Szczegółowe informacje można uzyskać w wydziale ochrony środowiska – 32 295 69 61, ekologia@dg.pl

O dotację mogą występować osoby fizyczne. Pierwszym krokiem do jej uzyskania jest złożenie wniosku i zawarcie umowy z Urzędem Miejskim. Dopiero po tym można kupić urządzenie grzewcze i zmienić system ogrzewania, następnie rozliczyć się i otrzymać wypłatę dofinansowania. Nie są dotowane zakupy urządzeń przenośnych i wyposażenia dodatkowego, koszty prac projektowych i związanych z eksploatacją.

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia