Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 października 2022

Dąbrowa Górnicza z obietnicą dofinansowania do strefy w Tucznawie

Drukuj

Dąbrowa Górnicza otrzymała w piątek obietnicę dofinansowania do dokończenia uzbrojenie terenu i budowy dróg w Strefie Inwestycyjnej Tucznawa.

Wyniki piątej już edycji Programu Inwestycji Strategicznych zostały w piątek ogłoszone w Kancelarii Premiera. Dofinansowanie – w wysokości 98 proc. wartości inwestycji – ma zostać przeznaczone na rozwój stref przemysłowych.

W przypadku Dąbrowy Górniczej chodzi o wniosek o 48 mln zł na dokończenie uzbrojenia terenu i budowę dróg w Strefie Inwestycyjnej Tucznawa.

– To bardzo ważna informacja dla naszego miasta i naszych inwestorów, którzy już od roku czekali na tę decyzję. Jesteśmy gotowi i przystępujemy do realizacji zadania – ocenił prezydent Marcin Bazylak.

Prezydent Dąbrowy Górniczej podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za „dostrzeżenie, jak ważnym ośrodkiem gospodarczym dla Polski jest Dąbrowa Górnicza”.

– Dziękuję również Januszowi Michałkowi, prezesowi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za rekomendację tego przedsięwzięcia i współpracę przy rozwoju dąbrowskiej strefy.

Przy okazji Marcin Bazylak pogratulował także Rafałowi Adamczykowi, burmistrzowi Sławkowa, który otrzymał obietnicę dofinansowania ważnej dla naszych miast budowy łącznika drogowego DK94 z Euroterminalem w Sławkowie, który rozwiąże również problem mieszkańców Strzemieszyc.

W piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych miasto wnioskowało także o 245 mln zł na budowę połączenia drogowego terenu inwestycyjnego Tucznawa z drogą ekspresową S-1 oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Ten wniosek – zakładający budowę tzw. obwodnicy Ząbkowic – nie otrzymał jednak dofinansowania.

Strefa Inwestycyjna Tucznawa

W Tucznawie jest już sześć dużych podmiotów. W październiku zeszłego roku SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w akumulatorach aut elektrycznych. Firma rozbudowuje swój zakład, a wraz ze zwiększeniem produkcji, która ma sięgnąć 860 mln m2 separatorów rocznie, będzie to wiodący zakład SK Innovation.

Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe) i Instanta (produkcja kawy). Budowę zakładu finalizuje Convert Paper (produkcja tektury).

Cały obszar inwestycyjny obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 130 ha jest już zagospodarowywanych przez firmy, a 81,6 ha czeka na nowych właścicieli.

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Czytaj więcej

Biznes

PRZETARG NA NAJEM PRZY UL. ŻEGLARSKIEJ

Rekreacja

Weekend w mieście

Komunikaty

Obwieszczenie

Strona główna

XVIII Festiwal Piosenki i Tańca Dąbrowskich Przedszkolaków