Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 sierpnia 2018

Dąbrowa dobra dla filmowców

Drukuj

W pierwszym kwartale przyszłego roku na ekrany kin ma trafić najnowszy film Władysława Pasikowskiego „Kurier”. Jego fabuła osadzona jest w Warszawie jednak zdjęcia do filmu realizowane będą w różnych miejscach Polski i Europy. Już za moment, po Warszawie i Łodzi ekipa filmowa przenosi się do naszego miasta, do Pałacu Kultury Zagłębia.

Jej obecność z pewnością nie pozostanie niezauważona, bowiem na potrzeby filmu w nocy z piątku na sobotę wyłączone zostaną latarnie na Placu Wolności i na ulicy Królowej Jadwigi między Aleją Tadeusza Kościuszki a ulicą Górników Redenu.

To nie pierwszy raz, gdy znakomici reżyserzy wybierają nasze miasto do realizacji swoich filmów. Przypomnijmy, w kwietniu gościła u nas Agnieszka Holland. Zdjęcia do najnowszego filmu pt.„Gareth Jones” realizowała w Pałacu Kultury Zagłębia. Obecnie trwają prace nad offowym filmem „Moja wina”, którego reżyserem i scenarzystą filmu jest ukrywająca się pod pseudonimem artystycznym Pablo Maria Tkacz. A w 2009 roku nad Pogorią powstały zdjęcia do filmu fabularnego „Gdyby Ryby Miały Głos” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza. 

Nowy film reżysera takich hitów „Psy”, „Pokłosie”, „Kroll”,„Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni pies”, opowiada o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego. Jego bohaterem jest słynny kurier z Warszawy Jan Nowak Jeziorański. Film będzie sensacyjno-przygodową historią szpiegowską osadzoną w realiach wojny, w której autentyczne zdarzenia posłużyły jedynie jako inspiracja. Jak mówi sam reżyser – Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach.

W nowym filmie Pasikowskiego zobaczymy międzynarodową obsadę. W tytułową rolę warszawskiego kuriera wcieli się Philippe Tłokiński. Partnerować mu będą Patrycja Volny oraz francuska aktorka Julie Engelbrecht. W pozostałych rolach wystąpią Grzegorz Małecki jako Generał Bor-Komorowski, Michael Terry jako Winston Churchill, Rafał Królikowski jako Gen. Stanisław Tatar, Mirosław Baka jako Gen. Tadeusz Pełczyński, Zbigniew Zamachowski jako Gen. Antoni Chruściel, Adam Woronowicz jako płk. Kazimierz Iranek Osmecki, Tomasz Schuchardt jako Kazimierz Wolski, Sławomir Orzechowski jako Stanisław Mikołajczyk, Jacek Lenartowicz jako Gajowy, Martin Butzke jako Steiger, Nico Rogner jako Witze oraz Jan Frycz.

Kurier jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Powstania Warszawskiego i Pasikowskiego, dofinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Czytaj więcej

Strona główna

Miasto dopłaci do nowej taryfy za wodę i ścieki

Wiadomości

Ząbkowicki amfiteatr przejdzie metamorfozę

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Górki 5

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze wkładu rzeczowego – aportu