Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 października 2018

Czerwony Kapturek, Babcia i Wilk w dąbrowskim Sądzie!

Drukuj

Kilka dni temu, dąbrowska młodzież wzięła udział w nietypowym projekcie, którego głównym celem jest edukacja prawna i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Tym razem stowarzyszenie Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog” wychodząc poza wszelkie stosowane dotychczas formy działań zaprosiło młodzież na symulowaną rozprawę karną, prowadzoną w oparciu o bajkę „Czerwony Kapturek”.

Nieco wcześniej młodzież z klas VII i VIII Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej uczestniczyła w warsztatach ukazujących różne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady postępowania mediacyjnego, w jaki sposób przeprowadzane są sesje, i jaki może być wynik polubownego rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy zajęć poznali też podstawowe pojęcia związane z procesem sądowym, m.in. obowiązującymi procedurami oraz przebiegiem typowej rozprawy odbywanej w Sądzie.

Po sporej dawce wiedzy teoretycznej młodzież, po raz pierwszy w naszym regionie, miała okazję wziąć udział w symulowanej rozprawie karnej z udziałem przedstawicieli dąbrowskiego Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej oraz środowiska Adwokackiego. Dopiero praktyczne ukazanie działania Sądu pozwoliło młodzieży zrozumieć, w jaki sposób przebiega proces – od ustalenia winy po wymierzenie kary.

Mimo, że cała rozprawa opierała się o znaną bajkę, a uczestnicy byli poprzebierani całość wyglądała bardzo poważnie. – Pani Sędzia Przewodnicząca oraz pozostali uczestnicy rozprawy w swoich wypowiedziach potrafili dostosować nomenklaturę prawniczą do poziomu zrozumiałego dla dzieci. Długa i merytoryczna dyskusja młodzieży przed ustaleniem zarówno winy, jak i adekwatnej kary – najlepiej pokazuje, jak realistycznie zostało zrealizowane całe przedsięwzięcie mówi Monika Górska, prezes stowarzyszenia.

To nie koniec projektu. Teraz młodzież, która uczestniczyła w rozprawie weźmie udział w konkursie na najciekawszą „apelację od wyroku”.

Partnerami w projekcie było także Dąbrowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Ostoja” w Czeladzi. To przy ich pomocy powstały stroje i akcesoria niezbędne do przeprowadzenia rozprawy.

Symulowana rozprawa karna przeprowadzona została w ramach działań z okazji Tygodnia Mediacji. Z tej okazji dąbrowskie stowarzyszenie Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog przeprowadziło warsztaty dla młodzieży z klas VII i VIII Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej ukazujące różne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych, zarówno tymi tradycyjnymi, jak i alternatywnymi sposobami tj. mediacjami w środowisku rówieśniczym.

13

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie