Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 lutego 2019

Cyber-Oko ułatwi kontakt z otoczeniem

Drukuj

Przy okazji spotkania na temat „Wieloprofilowego usprawniania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej”, które odbyło się wczoraj w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej otworzono kolejną nowoczesną pracownię specjalistyczną.

Symbolicznego przecięcia wstęgi w pracowni alternatywnych metod komunikacji „Cyber-Oko” dokonali Bożena Borowiec, zastępca Prezydenta Miasta, Natalia Wierzelewska, naczelnik Wydział Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej oraz Violetta Trzcina, dyrektor Ośrodka i przedstawiciele rodziców.

Cyber-Oko jest to jeden z najnowocześniejszych systemów dla dzieci, które nie mówią i często nie mogą się poruszać. Teraz dzięki niemu dzieci przebywające w dąbrowskim ośrodku będą mogły porozumiewać się z otoczeniem, sygnalizować swoje potrzeby i pragnienia. Jest szansa, że ich świat nabierze barw, a życie stanie się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

 

Urządzenie nowej generacji śledzi ruch gałek ocznych, przetwarzając go na konkretne informacje, co umożliwia pracę z dziećmi, u których komunikacja za pomocą mowy lub gestów jest utrudniona lub niemożliwa. – „Cyber-Oko” stanie się dla niektórych niepełnosprawnych wychowanków jedyną drogą komunikowania się ze światem zewnętrznym – opowiada Violetta Trzcina, dyrektor Ośrodka. – Z jego pomocą nasi specjaliści będą mogli wykonywać z dziećmi ćwiczenia stymulujące wszystkie funkcje mózgu – mowę, myślenie czy pamięć.

Konferencja podsumowująca projekt kierowany do dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami, opierający się o nowoczesne terapie indywidualne i grupowe przyciągnęła wielu zainteresowanych nauczycieli z terenu województwa, studentów i rodziców. Zorganizowana w ramach partnerstwa z Fundacją PZU stała się także okazją do podzielenia się wiedzą na temat innych nowoczesnych terapii takich jak: biofeedback, Tomatis czy integracja sensoryczna od lat stosowanych w dąbrowskiej placówce.

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia