Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 października 2022

Bombowa dama i europejski dyplomata. Spotkanie z Olgą Gitkiewicz

Drukuj

Dama z bombą i europejski dyplomata, czyli Wanda Krahelska i Tytus Filipowicz. Muzeum Miejskie Sztygarka oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie zapraszają na spotkanie z okazji 117. rocznicy Republiki Zagłębiowskiej oraz Narodowego Dnia Niepodległości, w którym udział weźmie Olga Gitkiewicz, autorka książki pt. „Krahelska. Krahelskie”. Spotkanie odbędzie się 3 listopada o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Ona – pochodzi w rodziny ziemiańskiej, jako studentka w 1904 roku wstępuje do Polskiej Partii Socjalistycznej i jej Organizacji Bojowej. W 1906 r. dokonuje w Warszawie zamachu bombowego na generał-gubernatora Skałona.

On – jako uczeń dąbrowskiej „Sztygarki” zaczyna działalność socjalistyczną i niepodległościową. Od 1897 r. jest redaktorem „Górnika”. Zmuszony do emigracji prowadzi działalność PPS w Londynie. W 1905 r. bierze udział w akcji odbicia Stefana Okrzei z carskiego więzienia w Warszawie. Staje się bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.

Oni – w 1908 roku Wanda Krahelska i Tytus Filipowicz wstępują w związek małżeński.

16 listopada 1918 roku Filipowicz, pełniąc obowiązki ministra spraw zagranicznych, podpisuje depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego.

O książce:
„Krahelska. Krahelskie. Halina, Wanda, Krystyna. Trzy kobiety, jedno nazwisko, zbliżone lata aktywności, ta sama klasa społeczna. Często je mylono, dopisywano im nieistniejące pseudonimy, litery w nazwisku, przypisywano nie ich intencje, mieszano szczegóły biografii, jeden życiorys rozpisywano na trzy albo – częściej – trzy zlepiano w jeden. Tylko jak to opowiedzieć? – zastanawia się Olga Gitkiewicz.”

O Autorce:

Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracowała z tygodnikiem „Polityka” i jest felietonistką miesięcznika „Znak” oraz współpracuje z Instytutem Reportażu. Jej debiutancka książka, powieść „Zmiany światła” została nagrodzona w konkursie Oficyny Wydawniczej Atut w 2003 roku. Za książkę „Nie hańbi” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2017) otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. 30 listopada 2020 roku jej książka „Nie zdążę” znalazła się w finale konkursu Grand Press 2020 – Książka Reporterska Roku. W 2022 otrzymała nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii książka o tematyce warszawskiej za „Krahelska, Krahelskie”.

Zobacz film z udziałem Olgi Gitkiewicz zapowiadający książkę i wyjaśniający dąbrowskie wątki w jej treści:

Spotkanie, któremu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przygotowana przez Muzeum Miejskie Sztygarka, poprowadzi Michał Syska. Wstęp wolny.

SPOTKANIE BĘDZIE TRANSMITOWANE RÓWNIEŻ ONLINE NA PROFILU MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ.

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych