Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
10 maja 2018

Autyzm to nie choroba

Drukuj

26 kwietnia, w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu uczniowie Gimnazjum, Liceum i Branżowej Szkoły SOSW pod opieką nauczycieli zorganizowali w centrum miasta happening. Pomimo wielu działań społecznych prowadzonych w mediach, duża część społeczeństwa nadal nie rozumie i nie akceptuje zachowań ludzi z autyzmem, ich reakcji wynikających z zaburzeń rozwojowych i wyostrzonych zmysłów.

– Celem naszego przedsięwzięcia było uświadomienie przechodniom, że autyzm to nie choroba i można z nim być szczęśliwym.  – mówią organizatorzy przedsięwzięcia.- W ramach happeningu uczniowie zainspirowani sztuką Edwarda Krasińskiego przeprowadzili akcję „Blue scotch”. Awangardowy autor oklejał otaczającą go przestrzeń niebieską linią – był to jego znak rozpoznawczy.

– Wykorzystana przez nas niebieska taśma ma symbolizować linię serca otwartą na autyzm i jego problemy. Taśmą na czas happeningu oklejony został „Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów” i przestrzeń wokół PKZ – mówi Violetta Trzcina, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. – Nasi ogrodnicy, uczniowie Szkoły Branżowej, przygotowali niebieskie tulipany, które rozdawali mieszkańcom Dąbrowy i rozmawiali z nimi na temat problematyki autyzmu. Uczniowie LO prowadzili sondaż uliczny, pytając  przechodniów co wiedzą na temat autyzmu, czy znają osoby dotknięte autyzmem, czy wiedzą jak można im pomóc.

Ze wszystkich tych działań uczeń liceum przygotował reportaż,  który został przedstawiony całej społeczności Ośrodka i udostępniony na stronie internetowej. Do przedsięwzięcia włączyli się również rodzice, którzy przekazywali zainteresowanym swoją wiedzę i doświadczenia wynikające z bycia rodzicami dzieci dotkniętych autyzmem.

Los się do nas uśmiechnął i ku ogromnej radości naszych uczniów mieliśmy możliwość obdarowania niebieskim tulipanem Agnieszkę Holland. W tym samym czasie przed Pałacem Kultury Zagłębia kręcono sceny do nowego filmu znakomitej reżyserki, więc nie mogliśmy przegapić takiej okazji- wspominają nauczyciele. -Po raz kolejny przekonaliśmy się,  że należy dzielić się swoją wiedzą i problemami, żeby nam wszystkim żyło się łatwiej i lepiej.

5

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej