Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 czerwca 2018

Art Passion Festival – 2018

Drukuj

14 czerwca o 10.00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy pokonkursowej III edycji Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki – Art Passion Festival – 2018.

W festiwalu uczestniczy ponad 70 artystów, którzy w sumie nadesłali ponad dwieście prac z całego kraju oraz jeden w tym roku wystawca zagraniczny z Niemiec. Nadesłanie tak wielu prac potwierdziło znaczenie festiwalu w regionie i w kraju.

III Międzynarodowy Zagłębiowski Festiwal Sztuki – Art Passion Festival jest szeroką i zróżnicowaną prezentacją dzieł artystów, dla których sztuka nie będąc zawodem, nie stała się także komercją. Na tej wyjątkowej wystawie zbiorowej możemy zobaczyć w całej rozciągłości i bogactwie interpretacji otaczające nas piękno świata, urzeczywistnienie przebogatej wyobraźni i ducha zawartego w pracach artystów tworzących jedynie z zamiłowania i pasji. Pokazane na wystawie prace, nadesłane z rożnych regionów kraju są dowodem wspaniałych inspiracji i swoistego pielęgnowania „ogrodów wyobraźni”.

Ukazanie różnorodności technik, formatów czy sposobów odmiennego traktowania sztuki umożliwiła uczestnikom festiwalu jego otwarta formuła. Festiwal obejmuje swoim zakresem cztery wybrane dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę , fotografię i haft artystyczny.

Zdarza się, ze człowiek nosi w sobie utajoną chęć tworzenia. Zdarza sie, ze dopiero po zakończeniu pracy zawodowej dochodzi ona do głosu. Często sztuka wyrasta ze zwykłej chęci upiększania świata na różne sposoby i z jednego rodzaju sztuki przechodzimy na drugi lub tworzymy wielopłaszczyznowo i zamiast pędzla chwytamy za igłę, dłuto czy pióro lub z wszystkie te narzędzia równolegle.

Współczesna krytyka artystyczna zniosła podziały na dziedziny małe i duże. Dziś w galeriach możemy oglądać zarówno obiekty, kiedyś uważane za przejaw kultury wysokiej i być świadkami artystycznego obierania ziemniaków, choćby. Nieaktualny dziś podział obowiązywał stosunkowo krótko, przez całe wieki malarz był takim samym rzemieślnikiem jak iglarz czy szewc. Jednym z najwybitniejszych przykładów malarstwa jest haftowana tkanina Bayeux, arrasy prezentowane na Wawelu nie znaczą mniej niż wiszące obok malowane olejno obrazy.

Fotografia traktowana jako dokument, obecnie stała się sztuką. Fotografujący artyści stwarzają swój wykadrowany świat nie tylko przez dokonanie wyboru fragmentu świata już istniejącego, ale także poprzez proces przygotowawczy, koncepcję, aranżowanie sytuacji zdjęciowej, tak aby jak najlepiej oddać osobiste wyobrażenie rzeczywistości. Muszą posiadać artystyczną świadomość.

Czytaj więcej

Strona główna

Metropolia zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

Wiadomości

Metrorower w Dąbrowie Górniczej od sierpnia [MAPA]

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Hybrydy dla policji z miejskim dofinansowaniem