Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
30 sierpnia 2018

21 października idziemy do urn

Drukuj

Po licznych dyskusjach, sporach i medialnych spekulacjach, znamy już datę tegorocznych wyborów samorządowych. Odbędą się one 21 października, a drugą turę, tam gdzie będzie potrzebne dodatkowe rozstrzygnięcie, zaplanowano na 4 listopada.

Tym samym oficjalnie ruszyły przygotowania do wyborów, które, zdaniem nie tylko ekspertów, ale przede wszystkim zwykłych mieszkańców, są niezwykle ważne, bo decydują o naszym codziennym życiu. Niezwykłość tych wyborów polega również na tym, że odbędą się one na nieco innych zasadach niż dotychczas. Fundamentalna zmiana dotyczy czasu trwania kadencji.

Została ona wydłużona z czterech do pięciu lat. Oznacza to, że zarówno radni – miejscy i wojewódzcy oraz prezydent miasta będą wypełniać swój mandat przez pięć kolejnych lat. Dodatkowa zmiana polega na tym, że wprowadzono ograniczenie czasu urzędowania włodarzy gmin do dwóch kadencji, licząc od najbliższych wyborów. Zatem ten, kto wygra w naszym mieście, będzie mógł rządzić maksymalnie przez najbliższe dziesięć lat, oczywiście pod warunkiem, że otrzyma od mieszkańców kolejny mandat zaufania w wyborach za pięć lat.

Zmieniono zasady głosowania korespondencyjnego. Teraz w ten sposób będą mogły głosować tylko osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odebrano natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego osobom starszym lub mieszkającym poza granicami kraju.

Zmieniła się także ustawowa definicja znaku „x” na kartach do głosowania, który od teraz oznacza co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie karty do głosowania. Wcześniej postawienie więcej niż dwóch linii oznaczało nieważność głosu. Na ważność oddanego głosu nie będą już miały wpływu własne adnotacje czy komentarze dopisywane na karcie do głosowania. Nie będą miały też znaczenia skreślenia i zamazania dokonywane na karcie.

Nowością są dwa typy komisji obwodowych. Pierwsza z nich będzie zajmowała się przeprowadzeniem głosowania, a druga ustalaniem jego wyników. Ta druga rozpocznie pracę dopiero po zakończeniu głosowania w danym lokalu wyborczym.

****

Dotychczas zgłoszone zostały następujące kandydatury na stanowisko prezydenta w zbliżających się wyborach samorządowych:

– Marcin Bazylak

– Artur Borowicz

– Edward Bober

– Tatiana Duraj -Fert

– Katarzyna Zagajska

 

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia