Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 marca 2023

19. Festiwal Nauki Akademii WSB

Drukuj

Czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony? Jak może wyglądać świat napędzany wodorem, czym jest BHP mózgu i czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można poznać podczas 19. Festiwalu Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20 – 25 marca, a w programie blisko 100 godzin spotkań, wykładów i warsztatów.

Festiwal Nauki Akademii WSB to cykliczne wydarzenie, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki. Wydarzenie przybliża uczestnikom tematykę prowadzonych przez uczelnię badań naukowych, przedstawiając je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Podczas imprezy odbywają się liczne spotkania z przedstawicielami Akademii WSB oraz zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, kultury i biznesu.

– Festiwal Nauki już od niemal dwóch dekad gości w Dąbrowie Górniczej. Rokrocznie przyciąga rzesze zainteresowanych naukowymi nowinkami, szukających inspiracji czy pragnących odkryć trendy dominujące w różnorodnych dziedzinach. Festiwalowe wykłady, dyskusje czy warsztaty na przestrzeni lat zgromadziły uczestników liczonych w tysiącach. To osoby w różnym wieku, m.in. uczniowie, studenci, aktywni zawodowo czy seniorzy. Wszystkich jednak łączy chęć zdobycia wiedzy i osobistego rozwoju, a Festiwal Nauki jest wydarzeniem, które to umożliwia. Cieszę się, że w organizację imprezy, która na dobre zadomowiła się w mieście, swój wkład – jako współorganizatorzy czy partnerzy – ma samorząd i dąbrowskie instytucje – mówi Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej.

Festiwal wpisuje się w koncepcję promocji przez uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do zdobywania wiedzy przez całe życie.

– Festiwal Nauki Akademii WSB udowadnia, że na naukę zawsze jest dobry czas! Program został przygotowany w taki sposób, aby pozwalał na obcowanie z nauką wszystkim uczestnikom, bez względu na wiek. Każdego roku dokładamy starań, aby program był jeszcze bogatszy i bardziej interesujący, niż w latach poprzednich i miał wymiar międzynarodowy. Stawiamy na różnorodność, ciekawych gości z kraju i zagranicy oraz pokazywanie nauki z różnych stron. Dlatego też podczas trwania Festiwalu Nauki poruszymy takie zagadnienia, jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, nowinki technologiczne, zrównoważony rozwój, rozwój osobisty, kobiety liderki czy ekologia i zmiany klimatyczne – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki Akademii WSB została podzielona na pięć obszarów tematycznych:

• Women leaders,

• Scenariusze przyszłości,

• Zielony świat – zrównoważony rozwój,

• Work-life integrity,

• Cyfrowa transformacja.

W trakcie trwania Festiwalu odbędą się wykłady, warsztaty, laboratoria, pokazy, debaty, dyskusje panelowe, które prowadzone będą przez wybitnych naukowców i ekspertów, z kraju i zagranicy. Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki odbędą się stacjonarnie w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych Uczelni w Cieszynie, Olkuszu, Krakowi i Żywcu, a także w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Udział w Festiwalu Nauki jest bezpłatny, a na wydarzenia obowiązują zapisy: tutaj.

Pierwszy dzień Festiwalu poświęcony będzie kobietom-liderkom. Magdalena Kieferling powie czym jest pewność siebie w komunikacji i jak można wygrać na własnej autentyczności. Senator Beata Małecka–Libera przedstawi stereotypy związane z kobietami w polityce, a prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak kobiety mogą zdobyć szczęście, jak je rozwijać i przede wszystkim, jak go nigdy nie stracić.

Podczas dnia poświęconego scenariuszom przyszłości uczestnicy dowiedzą się czym jest Inżynieria biomedyczna i jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom, o czym opowie Krzysztof Mędrala, CEO firmy MedApp. Bohumil Horak pokaże, jak może wyglądać świat napędzany wodorem i zaprezentuje uczestnikom samochód wodorowy. Tego samego dnia Tomasz Sernicki z firmy Drim Robotics powie czy roboty zastąpią ludzi i zaprosi na pokaz robotów Universal Robots.

Trzeci dzień Festiwalu poświęcony będzie zrównoważonemu rozwojowi. Tego dnia dr Agnieszka Sobol opowie, jakie są kierunki rozwoju miast w obliczu wyzwań i zmian klimatu, a studentka Akademii WSB Kamila Ciszewska uświadomi uczestnikom czym jest kryzys klimatyczny, czym jest greenwashing i jakie są aktualne nastroje klimatyczne wśród młodzieży. Z kolei dr Jacek Karcz powie czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony, jak nam się wydaje, a dr Grzegorz Kinelski postara się uświadomić uczestnikom Festiwalu, że smart city to nie tylko technologie. Wykładom i pokazom tego dnia będzie towarzyszyła wystawa fotografii Radosława Kaźmierczaka „Zielone miasta”.

Jednym z motywów przewodnich podczas Festiwalu będzie work-life integrity. Prof. Jerzy Bralczyk zaprezentuje uczestnikom czym jest sztuka mówienia i jak mówić do innych tak, aby nas słuchali. Z kolei dr Marta Czerwiec i lek. med. Małgorzata Bora powiedzą czym jest BHP mózgu i jak dbać o sprawność umysłu na co dzień. Były sędzia, Jarosław Gwizdak, spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak być prawnikiem w czasach kryzysów, a prof. AWSB dr Anna Syrek-Kosowska powie czym jest DOBRO-stan i jak zadbać o siebie w świecie do BANI. Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl porozmawia z Mariuszem Szczygłem i wspólnie z uczestnikami dowie się, czy w ramach swojej pracy reporter może koloryzować i ile fikcji jest w reportażach.

Wśród tematów poruszanych podczas Festiwalu będzie też cyfrowa transformacja. Dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, wspólnie z uczestnikami, zastanowią się, czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem, a dr inż. Karol Jędrasiak zaprezentuje możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w nauce i praktyce. Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, dlatego też w dniu poświęconemu transformacji cyfrowej dr hab. Michał Rusinkiem, prof. UJ, spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy w XXI wieku potrzebujemy poezji. Spotkanie autorskie poprowadzi prof. Dariusz Rott.

Festiwal Nauki w Akademii WSB to nie tylko ciekawe wykłady, ale także inspirujące debaty. Uczestnicy będą mogli posłuchać dyskusji o tym, jak będzie wyglądał przemysł przyszłości 2023. Wśród panelistów: Tomasz Zjawiony, Janusz Dramski, Łukasz Bodnar. Dyskusję poprowadzi dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB. Odbędzie się również debata pt. „Świat ciągłych zmian. I jak się w tym odnaleźć?”, w której udział wezmą: prof. Eugeniusz Gatnar, prof. Krzysztof Jajuga oraz Marek Zuber, a całość poprowadzi dr Rafał Rębilas.

W poprzednich 18 edycjach uczestniczyło ponad 250 000 osób, w tym mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i innych miast województwa śląskiego, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, słuchacze studiów podyplomowych i doktoranci.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej

Wiadomości

Zmarł Jerzy Talkowski. Pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się 28 marca