Dostępne skróty klawiszowe:
1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, nazywany też Świętem Pracy. 2 maja to Dzień Flagi, a 3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja.
O majowych świętach przypominać będą również polskie flagi, w liczbie 2000, rozwieszone na ulicach miasta. Pojawią się w centrum, w parku Zielona, nad Pogorią III, na Mydlicach, w Gołonogu, na Łęknicach i Piekle, w Antoniowie, w Strzemieszycach, na Sikorce, w Ząbkowicach, w Ujejscu, w Trzebiesławicach, w Tucznawie, w Łośniu, w Łęce, w Rudach, w Okradzionowie, w Kuźniczce Nowej i Błędowie. Oprócz tego, nad Pogorią III, w parku Zielona, przy ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i wzdłuż fragmentu ul. Piłsudskiego, powiewać będą flagi Unii Europejskiej.
Od 1 maja 2004 r. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. 20 lat obecności Polski w zjednoczonej Europie uczcić będzie można podczas pikniku w parku Zielona, który odbędzie się 3 maja. Początek o godz.13. Więcej informacji.
Pierwsze obchody Święta Pracy w naszym regionie datuje się na koniec XIX wieku. W Zagłębiu Dąbrowskim był to dzień, w którym robotnicy domagali się godnych warunków pracy oraz wysuwali hasła niepodległości Polski.
Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 r. Przez okres zaborów oraz w czasach PRL publiczne obchodzenie tego dnia było zabronione. Po demokratycznych przemianach, ten dzień ponownie stał się świętem państwowym w 1990 r. Co ciekawe, rocznica uchwalenia majowej konstytucji to także święto państwowe Litwy.
Konstytucja 3 Maja była pierwszym takim dokumentem w nowożytnej Europie, a drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej. Przyjęto ją podczas obrad tzw. Sejmu Wielkiego. Dla chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej konstytucja miała być ratunkiem. Wprowadzała trójpodział władzy – na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ograniczała rozbuchaną demokrację szlachecką, likwidując niesławne liberum veto w Sejmie i ograniczając prawa polityczne biedoty szlacheckiej, zwiększała za to prawa mieszczan i zapowiadała poprawę doli warstwy chłopskiej.