Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
25 lutego 2021

Zosia Jaworska -10-letnia pisarka

Drukuj

Mojej Kochanej Mamusi, która niedawno odeszła. Na wieczną pamiątkę, twoja córka Zosia – tak brzmi dedykacja wydanej w roku 2020 książki dziesięcioletniej Zosi pt: „Życie Żanety”.

Zofia Jaworska urodziła się w Dąbrowie Górniczej, w 2017r. trafiła do rodziny zastępczej. Jest uczennicą klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 21. Osiąga celujące wyniki w nauce, bardzo lubi czytać książki, malować obrazy, jest uzdolniona plastycznie. W szkole chętnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, konkursach i wystąpieniach promujących klasę. Dziewczynka w 2020 roku otrzymała wyróżnienie za uzyskany wynik w Międzynarodowym Konkursie – Kangur Matematyczny – mówi Sonia Młynarska, koordynator pieczy zastępczej, MOPS Dąbrowa Górnicza.

Książka Życie Żanety jest autorskim projektem Zosi. Opowiada o przygodach dziewczynki podróżującej po bajkowej krainie zwanej Wróżkowo. Ilustracje do książki wykonywała też sama autorka. Publikacja została zrealizowana dzięki współpracy z Klubem Sportowym Mydlice Dąbrowa Górnicza oraz drukarnią Raster, którzy urzeczywistnili marzenie Zosi. Wsparcie w promocji młodej autorki pozwoliło jej uwierzyć we własne siły i dostrzec, iż każdy może osiągnąć zamierzony cel. W przyszłości dziewczynka chciałaby zostać architektem i pisarką.

Ulubioną autorką Zosi jest J.K. Rowling i jej cykl o Harrym Potterze, na którym wzorowała się pisząc swoją książkę. Dlatego sama planuje serię o Żanecie. Na razie napisała dwa kolejne rozdziały książki, bo jak wiadomo, historia dziewczynki nie jest zakończona.

Opiekunowie Zosi, państwo Ilona i Tomasz Bargiełowie tworzą rodzinę zastępczą od roku 2018. Obecnie zajmują się opieką i wychowaniem trójki dzieci, którym zapewniają stabilne i bezpieczne środowisko rodzinne. Obok Zosi Jaworskiej wspólną rodzinę tworzą: jej siostra Zuzia, uzdolniona językowo, bardzo dobra uczennica III klasy szkoły podstawowej oraz rówieśnica Zosi, Patrycja Krzysztań, Mistrzyni Polski w taekwondo, posiadaczka zielonego pasa, trenująca w Klubie Sportowym Mistral. Rodzina nieustannie wspiera rozwój talentów i pasji dziewczynek, zapewnia im udział w zajęciach pozaszkolnych i kołach zainteresowań.

Jaworska Zosia z siostrami

Wszystkie dziewczynki razem, od lewej: Patrycja Krzysztań, Zosia Jaworska i Zuzanna Jaworska.

Chętni, którzy chcieliby przeczytać o przygodach małej Żanetki, książkę mogą  pobrać tutaj – ŻYCIE ŻANETY

 

Rodziny, które chciałyby podjąć obowiązki rodziny zastępczej prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, kierownikiem Działu opieki nad dzieckiem i rodziną, panią Agnieszką Zarembą –  tel. 571 332 350.

 

Lucyna Stępniewska

Czytaj więcej

Rekreacja

Dąbrowska Akcja Lato

Wiadomości

Dąbrowianie mają pomysły na swoje osiedla

Strona główna

Przez Dąbrowę Górniczą przejedzie peleton Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków

Rekreacja

MKS pracuje nad składem