Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 maja 2023

Zmiany na ulicy Królowej Jadwigi. Minirondo zamiast sygnalizacji na Redenie

Drukuj

W poniedziałek (29 maja) po południu na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi z ul. Wojska Polskiego został tymczasowo wprowadzony ruch okrężny.

Wyłączenie sygnalizacji świetlnej i ustawienie minironda na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego ma związek z poszerzeniem placu budowy. W poniedziałek zamknięta dla ruchu została bowiem  jezdnia w kierunku centrum na 800-metrowym odcinku ulicy Królowej Jadwigi między targowiskiem a aleją Róż.

Tymczasowe rondo umożliwi utrzymanie ruchu we wszystkich kierunkach, natomiast wjazd i wyjazd z ul. 1 Maja będzie możliwy tylko od strony ul. Augustynika. Natomiast przystanek autobusowy w kierunku centrum został zlokalizowany na wysokości stacji paliw Lotos.

– Ruch w obu kierunkach odbywał się jezdnią w kierunku Gołonoga. Kierowcy jadący w stronę centrum wjeżdżają na tę jezdnię z tymczasowego ronda przy targowisku, zaś na jezdnię w kierunku centrum wracają przed skrzyżowaniem z aleją Róż z wykorzystaniem przejazdu przez torowisko – mówi Bartosz Szewczyk z Wydziały Infrastruktury Miejskiej.

Przebudowę zamkniętego odcinka ulicy Królowej Jadwigi poprzedzi budowa nowej kanalizacji deszczowej. Prace obejmą także m.in. budowę nowej zatoki autobusowej, która powstanie bliżej targowiska – na wysokości wjazdu w ulicę Korczaka. Nowością będą także zjazd i wyjazd na ulicę Królowej Jadwigi z ulicy Orzeszkowej.

– Nowy zjazd z ulicy Królowej Jadwigi powstanie na wysokości ulicy Orzeszkowej, natomiast wyjazd na Królowej Jadwigi zostanie ulokowany na wysokości ulicy Kołłątaja – mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych.

Przebudowa głównej osi miasta zakończy w 2023 roku

Przebudowa ulicy Królowej Jadwigi jest częścią modernizacji układu drogowo-torowego między al. Róż a skrzyżowaniem z ul. Kasprzaka. Na zlecenie miasta i Tramwajów Śląskich prace wykonuje firma ZUE Kraków. Wartość inwestycji to 75,9 mln zł brutto: 22,9 mln zł za część torową i 53 mln zł za część drogową finansowaną przez miasto.

Firma ZUE Kraków odpowiada także za  modernizację układu drogowo-torowego między al. Róż a granicą z Będzinem. Wartość inwestycji to 76 mln zł brutto: 31 mln zł za część tramwajową i 45 mln zł za część drogową finansową przez miasto.

Wszystkie prace mają się zakończyć przed końcem 2023 roku.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza