Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 czerwca 2023

Złóż wniosek o 500 plus do końca czerwca, by nie stracić pieniędzy za ten miesiąc

Drukuj

Rodzice, którzy chcą mieć kontynuację wypłaty 500 plus na dziecko, muszą do 30 czerwca złożyć wniosek o to świadczenie. Złożenie go po tym terminie spowoduje, że nie dostaną środków za ten miesiąc.

Do tej pory rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego złożyli niemal 500 tys. wniosków o 500 plus, 96 proc. jest już rozpatrzonych.

– Złożenie wniosku po 30 czerwca spowoduje, że rodzice czy opiekunowie stracą prawo do wyrównania za ten miesiąc, a świadczenie będzie przyznane od miesiąca, w którym złożyli wniosek. Zatem, jeśli ktoś złoży wniosek w lipcu, prawo do świadczenia będzie przyznane od lipca, czyli nie będzie miał świadczenia za czerwiec. Jeśli ktoś złoży wniosek w sierpniu, to wówczas straci pieniądze za czerwiec i lipiec, bo prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, czyli od sierpnia – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Inaczej jest, gdy wniosek jest składany na nowo narodzone dziecko. Wówczas rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku, licząc od dnia urodzenia, aby dostać 500 plus z wyrównaniem od daty narodzin pociechy.

Na bieżąco i z wyrównaniem

–  Od początku czerwca trwają wypłaty świadczeń na okres świadczeniowy 2023/2024. Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus, pierwszy przelew świadczenia otrzymają do końca czerwca. Jeśli wniosek o świadczenie został złożony w maju, wypłata zostanie zrealizowana do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek wpłynie  w czerwcu, pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia – wyjaśnia rzeczniczka.

Rodzice powinni zwracać uwagą, czy wniosek jest wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów. Jeśli wniosek jest niepoprawnie wypełniony, to trzeba go zweryfikować, a to wpływa na wydłużenie  czasu załatwienia sprawy i wypłatę świadczenia. Najczęstszym błędem jest wpisanie niepoprawnego numeru PESEL dziecka, a także numeru rachunku bankowego.

Elektroniczne wnioski

W tym roku wnioski można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUSDostępna jest w wersjach na urządzenia z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak