Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 stycznia 2021

Zima – obowiązki i wyzwania

Drukuj

Na dworze mróz i intensywne opady śniegu. Przy takiej aurze trzeba być przygotowanym na utrudnienia i nie można zapominać o innych. Warto też wiedzieć, gdzie zgłaszać problematyczne sytuacje.

Numery telefonów przydatne w mroźne czy śnieżne dni:

986 – Straż Miejska – zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, opuszczonych budynkach, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach.

987 – Infolinia Wojewody – przekazywanie informacji o miejscach, gdzie przebywają bezdomni oraz osoby potrzebujące pomocy.

600 405 627, 32 262 50 13 – Alba MPGK – zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych i oblodzonych gminnych dróg i chodników.

993, 32 258 47 73 – Pogotowie Ciepłownicze Tauron Ciepło – zgłoszenia dotyczące awarii i problemów z ogrzewaniem w mieszkaniu.

Zimy nie można lekceważyć. Informacje o tym, jak przygotować siebie i swoich bliskich na mroźne dni i jak pomóc bezdomnym, na stronie https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/bestia-ze-wschodu/

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków.

Odśnieszony chodnik i obok czarna łopata wbita w zagarniętą warstwę śniegu.

W Dąbrowie Górniczej, zimowym utrzymaniem przez miasto objętych jest 387 km 410 m dróg publicznych (416 ulic), podzielonych na cztery standardy zimowego utrzymania: I standard – 35,875 km, II standard – 186,516 km, III standard – 99, 530 km, IV standard – 65,489 km. Dodatkowo utrzymywanych jest 15 km 383 m dróg wewnątrzosiedlowych, co daje łącznie 402 km 793 m.

Po ustaniu opadów, w I standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., a błoto pośniegowe może występować do 6 godz. W II standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., błoto pośniegowe może występować do 6 godz., może występować cienka warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu do 6 godz. W III standardzie śnieg luźny może zalegać do 6 godz., błoto pośniegowe może zalegać do 8 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu samochodów osobowych do 6 godz., zaspy, języki śnieżne mogą występować do 6 godz. W IV standardzie śnieg luźny może zalegać do 8 godz., śnieg zajeżdżony może występować, języki śnieżne mogą występować, zaspy mogą występować do 8 godz., dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godz.

Odśnieżaniem i odladzaniem objętych jest również 702 992 m2 chodników, alejek, parkingów i dróg rowerowych, w tym 227 413m2 terenów wewnątrzosiedlowych.

Przy niskich temperaturach czy opadach śniegu kierowcy muszą przygotować się na gorsze warunki drogowe i śliskie nawierzchnie. Przed jazdą trzeba też usunąć śnieg i lód z szyb, reflektorów i lamp samochodów. Warto zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Wiadomości

Przez dwa miesiące ciężarówki będą jeździć Strzemieszycką

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej