Dostępne skróty klawiszowe:
Wszystkie osoby zameldowane w Dąbrowie Górniczej na pobyt stały, zostały wpisane automatycznie do Centralnego Rejestru Wyborców. Numer obwodu i siedzibę obwodowej komisji wyborczej można sprawdzić za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl, usługa jest również bezpośrednio dostępna w aplikacji mObywatel.
Osoby, które studiują, pracują i mieszkają w Dąbrowie Górniczej, ale zameldowane są w innych miejscowościach, mogą dopisywać się do konkretnej obwodowej komisji wyborczej. Z takiej możliwości w Urzędzie Miejskim skorzystało dotąd ponad 140 osób. Co ważne, formalności związane z dopisaniem się można załatwić również przez stronę internetową gov.pl. Będzie to możliwe do czwartku do godz. 23.59.
Mieszkańcy, którzy w dniu wyborów będą poza Dąbrową Górniczą, w Urzędzie Miejskim mogą pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczenie ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania, bo duplikaty nie są wydawane.
W czwartek 12 października, do kiedy wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej pracuje do godz. 18.
Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, dodatkowo poinformował, że do tej pory (stan na 10 października) zaświadczenia o prawie do głosowania pobrało ponad 1200 osób, wnioski o dopisanie do stałego obwodu głosowania złożyły 143, 36 osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego, a 79 osób zamierza głosować przez pełnomocnika.
Wybory do Sejmu i Senatu 2015. Jak oddać ważny głos?
O tym, jak oddać ważny głos można dowiedzieć się z komunikatu przygotowanego przez Państwową Komisję Wyborczą.
15 października podczas wyborów parlamentarnych 2023 Polacy będą mogli zagłosować również w referendum ogólnokrajowym, odpowiadając na cztery pytania.
Warto pamiętać, że udział w referendum jest dobrowolny. Referendum jest wiążące, gdy weźmie w nim udział więcej niż 50 procent osób uprawnionych do głosowania.
W lokalu wyborczym wyborca może powiedzieć, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z głosowań i wtedy dana karta do głosowania nie zostanie mu wydana. Gdy wyborca podczas odbioru kart odmówi przyjęcia jednej albo dwóch z nich, wydający karty członek komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” czyni właściwą adnotację.