Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 lipca 2022

Wracają upały. Bądź gotowy na taką pogodę

Drukuj

Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach powrócą bardzo wysokie temperatury. Upał może być niebezpieczny, dlatego warto dobrze przygotować się na taką aurę.

Gdy temperatura ostro pnie się w górę i sięga ok. 30 st. C, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, regularnie pić duże ilości wody, jeść zbilansowane, lekkie posiłki, ograniczyć spożywanie alkoholu. Warto nosić okrycia głowy, które skutecznie będą chronić przed nadmiernym nagrzaniem. Przed wyjściem z domu dobrze jest się pokremować, najlepiej kremem z filtrem. Stosując podobne zasady, trzeba zadbać, żeby z powodu gorąca i prażącego słońca nie ucierpiały nasze dzieci.

W stojącym na pełnym słońcu, zamkniętym samochodzie bardzo szybko robi się jak w piekarniku. Pozostawienie w nim nawet na chwilę dziecka czy psa może skończyć się tragedią. Dlatego wychodząc np. na kilka minut do sklepu, zabierajmy ze sobą pociechę i czworonoga.

Zwracajmy uwagę na zachowanie innych. Np. zdarza się, że pijani zasypiają na słońcu, narażając się na oparzenia, udar słoneczny czy nawet śmierć. Nierzadkie są zasłabnięcia, szczególnie osób starszych. W takich przypadkach trzeba reagować i wzywać pomoc. Warto również zainteresować się tym, co dzieje się za ścianą. Niekiedy zwykła przysługa, przyniesienie zakupów czy leków, może w gorący dzień bardzo ulżyć leciwym albo schorowanym sąsiadom.

Słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu wolnego nad wodą. Plażując, również nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze czy utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury i korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Więcej informacji o bezpieczeństwie nad wodą.

Upał jest utrapieniem również dla zwierząt. Ptaki, koty czy bezpańskie psy tak samo jak ludzie cierpią z powodu gorąca, szukają schronienia przed palącymi promieniami i potrzebują ugasić pragnienie. Gdy temperatura szybko rośnie, większość naturalnych poideł – jak kałuże i inne małe zbiorniki wody – szybko wysycha. Żeby pomóc, nie trzeba wiele. Wystarczy wystawić jakieś naczynie z wodą w spokojnym, zacienionym miejscu, aby zwierzęta nie bały się z niego korzystać. Trzeba też pamiętać o częstym uzupełnianiu wody.

W mieście, dla ochłody, ustawiono kurtyny wodne. Znajdują się przy wejściu do parku Hallera od strony DH Centrum, przy molo nad Pogorią III, w Fabryce Pełnej Życia i w parku Zielona. Schłodzić można się także pod „wodnymi drzewkami” na osiedlach Kasprzaka i Mydlice.

Czytaj więcej

Biznes

Ostatni dzwonek, żeby złożyć wniosek o świadczenie postojowe

Nieruchomości

Najem i Dzierżawa

Strona główna

Na Letniej powstają trzy progi zwalniające

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia