Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 maja 2021

Wpływasz na to, czym oddychasz

Drukuj

Każdy może mieć wpływ na poprawę jakości powietrza. Jak to zrobić? Np. stary, kopcący, węglowy kocioł zastąpić ekologicznym źródłem ciepła. Na taką wymianę można dostać dotację.

Dąbrowianie mogą zadbać o to, czym wszyscy oddychamy. Umożliwia to m.in. miejski „Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021 – 2023, polegający na dotowaniu wymiany węglowych kotłów na urządzenia mniej uciążliwe dla środowiska, a także rządowy projekt „Czyste powietrze”.

W Dąbrowie Górniczej trwa nabór wniosków o dotacje z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023. Dzięki niemu w tym roku mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie sięgające 6 tys. zł. Z wymianą źródła ogrzewania nie warto zwlekać. Po pierwsze, w kolejnych latach kwoty dotacji będą niższe. Po drugie, do takiej decyzji obligują przepisy. Do końca 2021 r. trzeba pozbyć się kotłów starszych niż dziesięcioletnie. Do końca 2023 czeka to te w przedziale wiekowym od 10 do 5 lat, do końca roku 2025 r. wszystkie poniżej 5 lat, a do końca 2027 kotły klasy 3 lub 4. Reguluje to uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego z 2017 r.

Rezygnacja z kotła węglowego i zastąpienie go innym, bardziej ekologicznym źródłem ciepła daje sporo korzyści. Możliwość otrzymania dofinansowania znacząco obniża koszt tej operacji. Dodatkowo zyskujemy wygodne rozwiązanie, zapewniające dostęp do ogrzewania bez konieczności kupowania węgla, regularnego dokładania go czy dbania o palenisko. Nowe urządzenia nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, które później wdychamy, a ciepło z nich jest czyste. Dzięki temu zyskuje nasze zdrowie i środowisko. Więcej informacji o PONE 2021-23

Oprócz tego można także ubiegać się o dofinansowanie na wymianę kotła grzewczego i ocieplenie domu w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Mieszkańcy o niższych dochodach mogą uzyskać wyższe dofinansowanie, sięgające 37 tys. zł. Przed tym muszą jednak pobrać zaświadczenie, które wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł). Wniosek o zaświadczenie o dochodach, do MOPS można złożyć osobiście, pocztowo albo przez platformę ePUAP. Przed złożeniem wniosku osobiście, warto skontaktować z pracownikiem Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych i umówić wizytę w MOPS. Wtedy będzie możliwość zweryfikowania poprawności wypełnienia formularza, uzupełnienia ewentualnych braków czy wprowadzenia korekt. Dodatkowych informacji udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Piłsudskiego 2), Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych, nr tel.: 571 332 311. Druk wniosku do pobrania na stronie mops.com.pl/dokumenty/wzor-zadania-wydania-zaswiadczenia-do-programu-czyste-powietrze

Osoby z rocznym dochodem do 100 tys. zł są uprawnione do podstawowego poziomu dofinansowania. To oznacza, że mogą starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną). Natomiast ci, których dochód przekracza 100 tys. zł, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT (do 53 tys. zł).

Na naszym terenie obsługą programu „Czyste powietrze” zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Informacje m.in. o możliwościach otrzymania dotacji czy wymaganych dokumentach na stronie www.wfosigw.katowice.pl/oferta-dla-osob-fizycznych/program-czyste-powietrze Więcej informacji na temat samego programu na czystepowietrze.gov.pl

PK

fot. pixabay.com

Czytaj więcej

Wiadomości

Weekend w Fabryce. Muzyka i nie tylko

Wiadomości

Pierwsza powieść o życiu eurosierot

Wiadomości

Wystartował ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci „Zwierzę to nie rzecz”

Wiadomości

Dąbrowska Akcja Lato [HARMONOGRAM WYDARZEŃ]