Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 września 2023

Weekend w mieście

Drukuj

Piątek 22.09

Energia Społeczna Zasilana Samorządnością
Fabryka Pełna Życia
godz. 13.30
Dowiedz się więcej na temat energii społecznej, którą możesz współtworzyć. Aby działać aktywnie potrzebujemy niesformalizowanej koalicji na rzecz dobrej, upodmiotawiającej energii społecznej. Koalicji osób aktywnych, promieniujących i zarażających innych aktywnością. Potrzebujemy porozumienia praktyków dobrej energii społecznej. Chcesz zostać jednym z nich – przyjdź 22 września do Fabryki Pełnej Życia.

Europejski Tydzień Mobilności: „Pociąg do Kultury”
W Dzień bez Samochodu, o g. 16:59 ze stacji Dąbrowa Górnicza Sikorka (przez stację Dąbrowa Górnicza Ząbkowice) odjeżdża pociąg Kolei Śląskich w kierunku Dąbrowy Górniczej Centrum, do którego można będzie wsiąść za darmo ze specjalnym „Biletem na pociąg do kultury”. Posiadacze biletu nie tylko przejadą za darmo trasę do DG Centrum, ale także wezmą udział w zwiedzaniu Pałacu Kultury Zagłębia orazkuratorskim oprowadzeniu po wystawie „(bez)senność Sebastiana Monia”, co więcej, będą mogli wypić kawę w kawiarni PKZ i posłuchać, o zmianach w transporcie zbiorowym w mieście. Aby wsiąść do pociągu, wystarczy odebrać bezpłatny bilet, który od środy (13.09) będzie dostępny w Domu Kultury Ząbkowice lub w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucznawie. Zbiórka pasażerów na stacji Sikorka 16:45.

PIWNICA – Wilkshake
Piwnica (Pałac Kultury Zagłębia)
godz. 19.00
Wishlake, czyli Kamil Zawiślak to wokalista, multinstrumentalista oraz producent ze Śląska. Absolwent konserwatorium w klasie fortepianu jazzowego w Rotterdamie i współtwórca nagradzanego Quantum Trio. Porównywany do Sohn’a, Jamesa Blake’a czy Perfume Genius tworzy niezależne, muzyczne uniwersum czerpiąc z neo-soulu, popu czy elektroniki. Jego utwory wyróżnia dbałość o melodykę i harmonię. Na żywo, Wishlake potęguje emocje słuchaczy przenikającym wokalem i koi brzmieniem fortepianu.
Bilety tutaj [kliknij].

Sobota 23.09

Konferencja: Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne?
Fabryka Pełna Życia godz. 9.45
Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne? Tak brzmi tytuł konferencji, którą Fabryka Pełna Życia organizuje razem z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. W trakcie wydarzenia będzie mowa o energii społecznej, o autonomii obywatelskiej, o projektowaniu systemów sztucznej inteligencji, o seniorach w przestrzeni publicznej, o mieście opiekuńczym i o wielu innych sprawach kluczowych dla naszych miejskich przyszłości. Bardzo interesujący program, znakomici naukowcy i nowatorzy.

Wykład pn. „Cukrzyca epidemią XXI wieku. Jak zapobiegać i jak leczyć?”
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 11.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Senator RP Beata Małecka-Libera serdecznie zapraszają na wykład prof. dr. hab. n. med. Tomasza Szczepanika (Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii) pn. „Cukrzyca epidemią XXI wieku. Jak zapobiegać i jak leczyć?”, który odbędzie się 23 września 2023 r. o godz. 11:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Spotkanie będzie częścią cyklu „Łączy nas zdrowie”. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl, a także nr tel. 668 361 838.

Cykl Duża Scena Mały Widz – Akademia Pana Kleksa
Pałac Kultury Zagłębia godz. 14.00
Zapraszamy na inscenizację Akademii Pana Kleksa, autorstwa Jana Brzechwy – spektakl muzyczny dla dorosłych i dla dzieci! Wydarzenie w ramach cyklu Duża Scena Mały Widz. Akademia Pana Kleksa to wydana w 1946 r. książka dla młodzieży. Opowiada historię nastoletniego, niesfornego Adasia Niezgódki i jego kolegów, którzy zostali umieszczeni w tytułowej Akademii. Opiekuje się nimi pan Ambroży Kleks i Mateusz, uczony szpak, który tak naprawdę wcale nie jest ptakiem.
Bilety tutaj [kliknij].

100 lat OSP Ujejsce
Ochotnicza Straż Pożarna Ujejsce godz. 14.00
100-lecie istnienia obchodzić będzie OSP Ujejsce. Obchody rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą.

Festyn Pożegnanie Lata z obchodami 20-lecia reaktywacji klubu UKS Przemsza
Stadion przy ul. Białej Przemszy godz. 14.00
Tradycyjny coroczny festyn „Pożegnanie Lata” tym razem połączony został z obchodami 20-lecia reaktywacji klubu.

Pieczonki z Kołem Gospodyń Strzemieszyce Wielkie
Filia nr 8 MBP Strzemieszyce Wielkie godz. 15.00
Wraz z Kołem Gospodyń Strzemieszyce Wielkie zapraszamy w sobotę na wspólne robienie pieczonek.

Otwarcie sezonu w Orlen Basket Lidze: MKS Dąbrowa Górnicza – WKS Śląsk Wrocław
Hala Centrum godz. 15.30
Od ostatniego meczu w Dąbrowie Górniczej minęło już trochę czasu, ale nareszcie koniec czekania! Pora na inaugurację nowego sezonu w wykonaniu naszych koszykarzy!
Bilety tutaj [kliknij].

Niedziela 24.09

XII Cross Czwórki
Pogoria III godz. 10.00
Wymagający bieg crossowy na dystansie 15km (z biegiem towarzyszącym i nordic walking na 9km) malowniczymi terenami wokół dąbrowskich jezior Pogoria III i Pogoria IV.

Piknik Leśny Bike Atelier
Podbuczyny przy Lasach Trzebiesławickich godz. 10.00
Piknik Rodzinny to wspólna inicjatywna Sklepu Rowerowego Bike Atelier Sosnowiec oraz Lasów Państwowych.
Dla uczestników pikniku organizatorzy przygotowali m.in:
• Single track race – zawody rowerowe dla osób zainteresowanych, które wcześniej wykażą chęć uczestnictwa i zgłoszą swoją osobę do startu w zawodach.
• Przygoda archeologiczna – możliwość bezpłatnego odkrywania śladów przeszłości i efektów działalności człowieka sprzed tysięcy lat.
• Kąpiel leśna z przewodnikiem – wspólny spacer i odkrywanie piękna lasów z przedstawicielem Lasów Państwowych.

Wieczorki Taneczne
Nemo – Świat Rozrywki godz. 16.00
Wieczorki Taneczne wracają na deski Klubu Aquarium! W każdą niedzielę września od 16:00 muzyczne przeboje rozleją się po parkiecie klubu muzycznego w Nemo – Świecie Rozrywki! Muzyka na żywo! Wiecznie żywe hity! Znakomita zabawa! Więcej informacji pod nr tel. 32 639 05 79.

Vademecum & Sztywny Pal Azji
Pałac Kultury Zagłębia godz. 16.30
Vademecum to młody i bardzo obiecujący zespół, który szybko zdobył sympatię publiczności. Sztywny Pal Azji to już legenda polskiej sceny rockowej. Zespół powstał w latach 80-tych i od tamtej pory zachowuje swoją oryginalność, przyciągając tłumy na koncertach. Ich charakterystyczne brzmienie post-punkowe i rockowe melodie wciąż cieszą się ogromnym uznaniem.
Bilety tutaj [kliknij].

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Rekreacja

Spotkanie z Treflem w TV

Komunikaty

najem i dzierżawa

Wiadomości

Uczniowie podstawówek mogą napisać „List do św. Mikołaja”