Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
25 stycznia 2023

Warto skorzystać z dotacji na zmianę ogrzewania

Drukuj

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, można dostać miejską dotację na zmianę systemu ogrzewania. Trwa nabór wniosków.

Dofinansowanie na likwidację starego „kopciucha” i zastąpienie go bardziej ekologicznym źródłem ciepła jest możliwe w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023. Finansowe wsparcie można dostać na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych. W tym roku dotacja wynosi 4 tys. zł. W 2021 r. było to 6 tys. zł, a w zeszłym 5 tys. zł.

O dotację mogą występować osoby fizyczne. Pierwszym krokiem do jej uzyskania jest złożenie wniosku i zawarcie umowy z Urzędem Miejskim. Dopiero po tym można kupić urządzenie grzewcze i zmienić system ogrzewania, następnie rozliczyć się i otrzymać wypłatę dofinansowania. Nie są dotowane zakupy urządzeń przenośnych i wyposażenia dodatkowego, koszty prac projektowych i związanych z eksploatacją.

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą do 30 września, a do 15 listopada trzeba wykonać prace i przedstawić rozliczenie. Szczegółowe informacje można uzyskać w wydziale ochrony środowiska – 32 295 69 61, ekologia@dg.pl

Do pobrania: druk wniosku i regulamin Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

W zeszłym roku w Dąbrowie Górniczej 303 osoby skorzystały z miejskich dotacji na likwidację starego systemu ogrzewania. Z budżetu miasta przeznaczono na to 1,5 mln zł.

– W 2022 r. o dotacje wystąpiło mniej mieszkańców niż w minionych latach. Wpływ na to miała m.in. inflacja, rosnące koszty urządzeń i robocizny. To sprawiło, że wiele osób, mimo dofinansowania, nie miało odpowiednich środków, żeby zlikwidować stary kocioł i zainstalować nowe urządzenie. Poza tym spółki gazowe ograniczyły inwestycje, przez co trudniej przyłączyć się do sieci, a ogrzewanie gazowe cieszy się największą popularnością. Pamiętajmy jednak, że likwidacja „kopciuchów” to obowiązek, który nakłada wojewódzka uchwała antysmogowa, więc trzeba zmierzyć się z tym wyzwaniem – mówi Marcin Janik, naczelnik wydziału ochrony środowiska.

Dąbrowianie najczęściej montowali kotły gazowe (226 dotacji), coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła (52 dotacje). Dopłat do zainstalowania ogrzewania elektrycznego było 16. Po jednej dotacji udzielono na ogrzewanie gazowe i solarne, gazowe i pompę ciepła, a także na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Trzeba pamiętać, że zastąpienie „kopciucha” czystszym źródłem ciepła to obowiązek, który wynika z uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Zapisano w niej terminy wymian, uzależnione od wieku i standardu urządzenia. Do końca 2021 r. trzeba było to zrobić, kiedy kocioł miał ponad 10 lat oraz gdy nie miał tabliczki znamionowej. Do końca 2023 r. zniknąć powinny te w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. W następnych latach sukcesywnie likwidowane mają być kolejne urządzenia.

Rezygnacja z kotła węglowego i zastąpienie go innym, bardziej ekologicznym, źródłem ciepła daje sporo korzyści. Możliwość otrzymania dofinansowania znacząco obniża koszt tej operacji. Dodatkowo zyskujemy wygodne rozwiązanie, zapewniające dostęp do ogrzewania bez konieczności kupowania węgla, regularnego dokładania go czy dbania o palenisko. Nowe urządzenia nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, które później wdychamy, a ciepło z nich jest czyste. Dzięki temu zyskuje nasze zdrowie i środowisko.

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS pokonał wicemistrza

Biznes

Metropolia objęła pierwsze akcje Tramwajów Śląskich

Biznes

„Twój model biznesowy”. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje pomysły

Wiadomości

Weekend w mieście