8 kwietnia 2020

W Wielki Piątek UM będzie nieczynny

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, Urząd Miejski będzie nieczynny. W czwartek pracuje krócej.

Najbliższy piątek, 10 kwietnia, w Urzędzie Miejskim będzie dniem wolnym od pracy. W czwartek UM będzie czynny w godz.7.30 – 16. W piątek bez zmian, w godz.8-16, działać będzie Infolinia dla Seniorów602 502 478

– Ze względu na ograniczony ruch w ostatnich dniach, a także potrzebę „naładowania akumulatorów” przez pracowników, wprowadziłem dzień wolny dla większości urzędników. Dzięki temu po przerwie świątecznej wrócą z nową energią, bardzo teraz potrzebną do realizacji obowiązków – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Od 16 marca, ze względu na obostrzenia wprowadzone w całym kraju, zmienił się tryb pracy Urzędu Miejskiego. Mniej spraw załatwianych jest bezpośrednio, więcej zdalnie – telefonicznie, korespondencyjnie, mailowo czy przez platformę ePUAP.

– W ostatnim okresie, pomimo wielu ograniczeń, codziennie pracownicy urzędu robią wszystko, co możliwe, żeby wszelkie uciążliwości wynikające z epidemii w jak najmniejszym stopniu dotknęły mieszkańców. Przeszliśmy m.in. na tryb telefoniczny i online, uruchomiliśmy okienko podawcze do przyjmowania korespondencji, stworzyliśmy infolinię dla przedsiębiorców, dla seniorów czy dla potrzebujących wsparcia psychologicznego. W mieście prowadzone są bieżące remonty i inwestycje, trwają postępowania przetargowe, codziennie pracuje 3/4 urzędników – mówi prezydent Marcin Bazylak.

Tak jak w większości firm i instytucji, część zatrudnionych opiekuje się dziećmi, które nie mogą chodzić do szkół i przedszkoli. Mimo to pracują wszystkie wydziały, a codziennie ok. 400 pracowników Urzędu Miejskiego realizuje swoje zadania.

Od 16 marca zanotowano prawie 4000 połączeń na centralę, którą obecnie obsługuje 6 operatorów. Z niej mieszkańcy kierowani są do poszczególnych wydziałów, które prowadzą ich sprawy. Dodatkowo dąbrowianie kontaktuje się bezpośrednio z osobami realizującymi daną sprawę.

Ponad 20 000 – to łączna liczba przyjętej i nadanej korespondencji przez Wydział Obsługi Urzędu, w większości elektronicznej.

Od 16 do 31 marca, w Wydziale Spraw Obywatelskich, który m.in. zajmuje się meldunkami, dowodami osobistymi, prawami jazdy, rejestracją pojazdów czy działalnością transportową, załatwiono prawie 4000 spraw. Odbyło się to korespondencyjnie – tradycyjną pocztą i drogą elektroniczną, a w szczególnych przypadkach osobiście. Dodatkowo pracownicy w tym czasie przeprowadzili ponad 2600 telefonicznych rozmów z mieszkańcami.

Prowadzący działalność gospodarczą w Dąbrowie Górniczej mogą korzystać z bezpłatnych porad Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Infolinia pod numerem 533 322 578 jest do dyspozycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Dąbrowscy przedsiębiorcy mogą załatwiać sprawy przez system ePUAP, są także na bieżąco obsługiwani przez Wydział Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów UM pod numerami telefonów :  32 295 67 37, 32 295 69 13, 662 138 251. Tą drogą dowiadują się m.in. o wsparciu przygotowanym przez dąbrowski samorząd, programach rządowych czy  rozwiązań dostępnych w ZUS czy Urzędzie Skarbowym.

W Dąbrowie Górniczej działają również wszystkie służby miejskie, dbając o porządek, odbiór śmieci, remonty i infrastrukturę. Bez zakłóceń prowadzone są miejskie inwestycje – m.in. modernizowane są przedszkola, trwa remont al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia, budowane są drogi rowerowe i nowy odcinek drogi na terenach inwestycyjnych w Tucznawie. Toczą się także postępowania przetargowe na realizację kolejnych zadań.

Więcej informacji o aktualnym sposobie załatwiania spraw w UM.

Czytaj więcej

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem

Wiadomości

Duże zmiany na Mickiewicza i Krasińskiego