Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 września 2020

W hołdzie Spisakowi

Drukuj

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka – wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu. To jego pamięci poświęcony był koncert pt. Dąbrowianin w Paryżu, a także innym polskim kompozytorom , którzy tworzyli swoją muzykę na emigracji, głównie w stolicy Francji – Fryderykowi Chopinowi i Wojciechowi Kilarowi.

Intrygujące historie i relacje polskich artystów z francuskim światem muzyki, elit, życia codziennego, przybliża także wystawa towarzysząca koncertowi, która prezentowana jest w „Galerii za szybą” w dniach 6 września – 16 października 2020 r. pt. Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury.

Wystawa pokazuje losy czterech wybitnych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Michała Spisaka, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Ukazuje wzajemne relacje i podobieństwa artystów, między innymi na tle Paryża – inspirującego artystycznego tygla, swoistej „trampoliny do sukcesu”. Ukazane zostały również sylwetki niezwykłych kobiet – życiowych partnerek i żon kompozytorów, których znaczenia w życiu muzyków nie sposób przecenić.

Każdego z prezentowanych na wystawie kompozytorów muzyka fascynowała od dzieciństwa, Dzięki determinacji zdołali osiągnąć artystyczne szczyty. Dla dwóch spośród nich Paryż stał się drugim domem, dla dwóch pozostałych – przystankiem. Dla wszystkich jednak miejscem niezwykłym, w którym przeżywali swoje „paryskie awantury”.

Na ekspozycji znajdziemy oryginalne pamiątki oraz kopie cyfrowe zgromadzone w zbiorach polskich bibliotek, muzeów, instytucji i osób prywatnych, udostępnione Pałacowi Kultury Zagłębia. Prezentowane są dokumenty, grafiki, fotografie, statuetki, wydawnictwa oraz listy pisane przez kompozytorów do bliskich i przyjaciół.

Komentarz do wystawy został opracowany w oparciu o publikacje monograficzne, artykuły dotyczące życia twórców – przede wszystkich publikację prof. Leona Markiewicza – muzykologa, przyjaciela i admiratora M. Spisaka oraz biografie Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara, autorów polskich i zagranicznych.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy a także do przeczytania wywiadu z Michałem Spisakiem, powstałym na bazie listów kompozytora do przyjaciół zawartych w książce prof. Leona Markiewicza pt: „Michał Spisak 1914-1965”.Wywiad

 

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie