Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 września 2020

Tydzień mobilności

Co robić, by zmienić miasto na bardziej ekologiczne, a tryb życia na zdrowszy? Świetną okazją, by właśnie tego się dowiedzieć, będzie seria wydarzeń przygotowanych w Dąbrowie Górniczej w ramach zbliżającego się EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU, który potrwa od 16 do 22 września.

Festiwal Ludzi Aktywnych

Festiwal to dziś Wielka Gra Dla Aktywnych, w której na uczestników czekają zadania sportowe, artystyczne, survivalowe, ekologiczne czy prozdrowotne. Impreza odbędzie się 19 września 2020 roku, w godzinach 11−15 w Parku Hallera. Dodatkowo podczas festiwalu Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa będzie nas przekonywać, że warto przesiąść się na rower – bo zdrowo, bo szybko i ekologicznie. Członkowie stowarzyszenia nauczą nas kilku praktycznych, rowerowych umiejętności − jak np. wymiana rowerowej dętki. Do uczestnictwa w Wielkiej Grze dla Aktywnych w ramach FLA można zgłaszać się już dziś poprzez formularz na stronie (obowiązuje limit miejsc) [kliknij].

World Cafe w Fabryce Pełnej Życia

Czy Dąbrowa Górnicza może być miastem eko? Jakie wyzwania czekają mieszkańców i miasto? Takie pytania będą zadawać sobie dąbrowianie podczas spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Civitas w ramach projektu Senior Re-aktywacja 2.0. Pierwsze z nich odbędzie się 15 września (g. 16:00) i będzie dotyczyło segregacji śmieci, wody zdatnej do picia, zakładania pasiek czy utrzymania łąk kwietnych. Kolejne zaplanowano na 22 września (g. 16:00). Wówczas mieszkańcy będą dyskutować o przyszłości miasta, mierząc się z pytaniami dotyczącymi zamykania centrum dla samochodów i ograniczania miejsc parkingowych w centrum na rzecz ogródków kawiarnianych, małej architektury, drzew i krzewów. Będzie to też okazja, by spotkać się z pracownikami Urzędu Miejskiego – Wydziału Inwestycji Drogowych –  którzy opowiedzą o szczegółach nadchodzących inwestycji drogowych, dzięki którym Dąbrowa stanie się miastem jeszcze bardziej przyjaznym rowerzystom i pieszym. Urzędnicy opowiedzą, jak będą wyglądać prace przy budowie centrów przesiadkowych w Centrum i Gołonogu.

Chcemy, aby mieszkańcy Dąbrowy Górniczej byli przekonani, że ich zdanie oraz opinie się liczą. Organizując takie warsztaty, możemy poznać potrzeby mieszkańców oraz zaprezentować przykładowe rozwiązania stosowane w innych miastach. Planujemy także Spacery Badawcze, ich celem jest odwiedzanie słabiej skomunikowanych dzielnic, aby poznać oczekiwania mieszkańców − mówi Alicja Kowalska, prezes Stowarzyszenia Civitas. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Eko-przyszłość

Od 16 do 28 września dzieci będą mogły uczestniczyć w quizach, zabawach i konkursach plastycznych. Ich zadaniem będzie między innymi stworzyć wizję ekologicznego miasta przyszłości. W placówkach wsparcia dziennego odbędą się warsztaty i konkursy plastyczne dla dzieci. W Krainie Przyjaźni prowadzonej przez Stowarzyszenie Dar Serca – konkurs plastyczny będzie przebiegał pod hasłem „Moja eko-przyszłość bez samochodu”, w placówkach wchodzących w skład centrum obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych pt. „Rowerem przez świat”, w placówce specjalistycznej Małolat pt. „Wędrówka na dwóch kółkach, a placówki Fundacji Godne Życie przeprowadzą go pod nazwą „Transport na ratunek planecie”. Stowarzyszenie Civitas w ramach projektu „Eko-Odkrywcy 2020” porozmawia z dziećmi o tym, jak powinno wyglądać miasto przyszłości, jakiego transportu potrzebujemy, by żyć zdrowo i ekologicznie.

Badanie potrzeb komunikacyjnych

Młodzieżowa Rada Miasta przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu będzie prowadzić badania, dzięki którym dowiemy się więcej na temat oczekiwań komunikacyjnych młodzieży. Miejscy, młodzi radni porozmawiają z uczniami dąbrowskich szkół na temat częstotliwości korzystania z komunikacji miejskiej, transportu rowerowego czy stanu ścieżek rowerowych.

Zagłębiowska Masa Krytyczna

Zachowuj się na rowerze” − to hasło tegorocznej masy krytycznej – jednej z największych tego typu imprez w kraju. Rowerzyści, jak co roku przejadą trasą prowadzącą z sosnowieckiego Dworca PKP aż nad Pogorię III w Dąbrowie Górniczej – tym razem jednak ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w małych, rodzinnych i przyjacielskich grupkach. Przejazd zaplanowano w godz. od 12 do 17. Jak podaje organizator, aby uniknąć gromadzenia się większych grup rowerzystów, start nie będzie odbywał się wspólnie.

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Można ubiegać się o dopłaty do kosztów odbioru śmieci

Wiadomości

Program dla czystszego powietrza uchwalony

Wiadomości

Luty dla przedsiębiorczych

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP