Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 lipca 2023

Trwa budowa bloków TBS. W Gołonogu powstanie 168 mieszkań

Drukuj

Trwają prace na budowie dąbrowskiego TBS-u. Powstają wykopy pod pierwszy budynek, a za kilka tygodni mają pojawić się żurawie budowlane, z pomocą których w górę rosnąć będą bloki.

Trzy siedmiopiętrowe budynki, budowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, staną w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego. 168 mieszkań ma być gotowych w 2026 r. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo.

– Kilka lat temu, kiedy decydowaliśmy się na tę inwestycję, słyszeliśmy namowy, żeby ten atrakcyjny teren sprzedać deweloperom. Cieszę się, że jednak wybudowane będą tu mieszkania w formule TBS. Budujemy je dla państwa, to wy będziecie współtworzyć to miejsce, dlatego w trakcie budowy będziemy się spotykać, przedstawiać wam postępy prac i rozmawiać o kolejnych etapach – podkreślał w połowie czerwca, podczas symbolicznego wbicia „pierwszej łopaty”, Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Mieszkania pod klucz

– To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Dąbrowie Górniczej i zarazem największa pod względem liczby mieszkań w historii spółki. Co dla państwa bardzo ważne, lokale zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Ponieważ będzie konieczna – ograniczona do minimum – wycinka, zaplanowaliśmy także rekompensacyjne nasadzenia zieleni – opowiadał Leszek Wenda, prezes zarządu Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego sp. z o. o.

W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku.

Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. 

Aktualnie przyszli mieszkańcy podpisują umowy na najem lokali. 

– Jesteśmy już też po naborze uzupełniającym. Przypomnę, że w pierwszym naborze otrzymaliśmy 244 wnioski o najem mieszkań, z których pozytywnie zweryfikowaliśmy 135. W naborze uzupełniającym otrzymaliśmy 62 wnioski, kończymy weryfikację – mówi prezydent Bazylak.

Wartość inwestycji opiewa na ponad 52 mln zł. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.

Czym jest TBS

O mieszkania w TBS mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego czy komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysokie, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kupić nieruchomość na rynku komercyjnym.

Obowiązkiem każdego najemcy jest wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy. Wysokość wkładu w Dąbrowie Górniczej wynosi 1300 zł/m2, a przewidywana wysokość czynszu 16 zł/m2. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu, o które miasto wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej

Strona główna

Stypendia dla najlepszych

Wiadomości

Mamy powody do dumy. Kończy się modernizacja dworca

Rekreacja

Weekend w mieście

Wiadomości

Wnioski na dotacje