Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 marca 2022

Tramwaje nie kursują. Przebudowa będzie mogła nabrać tempa

Drukuj

Na terenie miasta mocno ograniczono kursowanie tramwajów, które wkrótce w ogóle mają zniknąć z torów. Ma to związek z modernizacją torowiska, która po wyłączeniu drugiego toru będzie mogła nabrać tempa.

Jak podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego, zmiany będą obowiązywać do odwołania. Z ruchu tramwajów wyłączono odcinek Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy – Tworzeń Huta Katowice. Linie 21, 22 i 28, od strony Będzina dojeżdżają do pętli przy Urzędzie Pracy, a na odcinku do huty zastępują je linie 807 i 814.

Szczegółowe informacje o zmianach podawane są na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Wysokie ryzyko wykolejenia

1 marca na odcinku Gołonóg Centrum – Tworzeń Huta Katowice ZTM uruchomił tymczasową linię tramwajową 51. Docelowo ma ją zastąpić autobus (szczegóły poniżej).

Jesienią zaczęły się pierwsze prace, związane z modernizacją torowiska – od ul. Kasprzaka do al. Róż. Polegały m.in. na demontażu jednego toru. Drugim cały czas kursowały tramwaje.

– Na skutek zimowych warunków pogodowych i mrozu, ucierpiała podbudowa torowiska, która została częściowo odkryta od stronuy wykopu pod zdemontowanym torem. Tramwaje miały coraz większe problemy z jazdą, istniało ryzyko wykolejenia. Dlatego ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, które traktujemy priorytetowo, zdecydowaliśmy się na zawieszenie ruchu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Zdaniem rzecznika, dzięki temu ekipy remontowe wkrótce będą mogły wejść na całą szerokość torowiska i bez ograniczeń prowadzić prace modernizacyjne.

ZTM: PKM-om brakuje kierowców i taboru

Brak tramwajów to jednak utrudnienia dla pasażerów, tym bardziej że w pełni nie rekompensuje ich autobusowa komunikacja zastępcza.

– Do odwołania zadania komunikacji zastępczej przejęły linie 807 i 814. Linia 807 obsługuje dodatkowo tymczasowy przystanek Gołonóg Centrum, znajdujący się na wysokości przystanku tramwajowego o tej samej nazwie. Docelowo planujemy uruchomienie autobusowej linii zastępczej T-21, która jeździłaby wzdłuż torowiska na odcinku od huty do Urzędu Pracy – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Jak wyjaśnia rzecznik, tu jednak trudnością jest wygospodarowanie przez któreś z Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej taboru i kierowców, pozwalających na realizację zastępczych kursów. Jeśli więc ZTM nie zdoła powierzyć tego zadania PKM-om, będzie musiał ogłosić przetarg na wyłonienie przewoźnika, który się tym zajmie. Stąd też na razie ciężko określić, kiedy taki autobus będzie mógł wyruszyć w trasę.

Kompleksowy remont torowiska jest częścią inwestycji, która zmieni główną oś komunikacyjną Dąbrowy Górniczej. Wspólne przedsięwzięcie miasta i Tramwajów Śląskich obejmuje m.in. modernizację torów i trakcji elektrycznej, remont jezdni, chodników i budowę dróg rowerowych. W efekcie przedsięwzięcia, część skrzyżowań będzie przebudowana na ronda, skorygowana zostanie lokalizacja przystanków, a niektóre z nich będą wspólne dla tramwajów i autobusów. Zlikwidowane zostaną kładki nad ul. Sobieskiego i wyznaczone będą przejścia przez jezdnię.

Na stronie www.dg.pl/aktualnosci/tak-zmienia-sie-ulice-krolowej-jadwigi-i-pilsudskiego-wizualizacje/ można zobaczyć opisy i wizualizacje prezentujące, jak się zmieni układ komunikacyjny i co w efekcie ma powstać.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ostatni moment, żeby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Biznes

Czerwiec pod znakiem przedsiębiorczości

Wiadomości

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Wiadomości

Blizny na Bukowej Górze