Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 kwietnia 2022

Syreny alarmowe 10 kwietnia w Dąbrowie Górniczej nie zawyją

Drukuj

Prezydent Marcin Bazylak zdecydował, że w niedzielę 10 kwietnia o godzinie 8:41 syreny alarmowe w mieście nie zawyją. Wyraził też nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek i systemu nie włączą zdalnie służby wojewody.

W sobotę w nocy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego rozesłało do samorządów polecenie przeprowadzenia w niedzielę 3-minutowego testu syren alarmowych.

– Podjąłem decyzję, że w Dąbrowie Górniczej syreny w niedzielę nie zawyją – poinformował w sobotę przed południem Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

– Uważam, że regularne testowanie systemów alarmowych jest niezbędne, ale robienie tego w obecnej sytuacji – bez poprzedzenia testu szeroką informacją, że „są to tylko ćwiczenia” – wywoła niepotrzebny niepokój wśród mieszkańców. Dlatego też przeprowadzimy miejski test syren, ale w innym terminie o którym z odpowiednim wyprzedzeniem poinformujemy mieszkańców – dodał prezydent.

Marcin Bazylak: Wojna wymusza na nas odpowiedzialne postawy

W sobotę po południu prezydent obszernie wyjaśnił, czym kierował się przy podejmowaniu decyzji o nietestowaniu w niedzielę systemu alarmowego w mieście. Marcin Bazylak wyraził jednocześnie nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek i w niedzielę rano systemu nie włączą służby wojewody. Syreny na terenie Dąbrowy Górniczej są bowiem zintegrowane z Centrum Zarządzenia Kryzysowego Wojewody Śląskiego, które ma możliwość włączenia ich zdalnie.

Poniżej pełna treść wyjaśnienia prezydenta Dąbrowy Górniczej:

Nie obyło się to bez wątpliwości, w pełni mam świadomość konsekwencji jakie mogę ponieść z tytułu niewykonania polecenia wojewody, zdecydowała jednak odpowiedzialność za poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

Nocne polecenie (przesłane z piątku na sobotę) włączenia syren w niedzielny poranek uważam za kontrowersyjne i nierozsądne.

Regularnie testujemy system alarmowy i choć osobiście uważam, że chwila ciszy jest lepszym upamiętnienie niż ryk syren, łączenie testów z ważnymi datami, m.in. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, nie jest niczym złym.

Nie neguję też polecenia wykonania testu syren. Gdyby zostało ono przekazane z odpowiednim wyprzedzeniem, co dałoby szanse skutecznego dotarcia do mieszkańców z informacja, że „są to tylko ćwiczenia”, nie odmówiłbym jego wykonania.

Wojna w Ukrainie wymusza na nas odpowiednie i odpowiedzialne postawy, dlatego w mojej ocenie nie powinniśmy narażać naszych mieszkańców na traumatyczne chwile, fundując im niedzielną pobudkę włączając 60 syren alarmowych.

Nie trudno też wyobrazić sobie, jak starsze i schorowane osoby, do których nie dotarłaby informacja o „ćwiczeniach”, mogłyby zareagować na ten alarm…

Chcę też, abyście Państwo wiedzieli, że syreny na terenie naszego miasta są zintegrowane z Centrum Zarządzenia Kryzysowego Wojewody Śląskiego, który ma możliwość włączenia ich zdalnie. Wierzę jednak, że zdrowy rozsądek wygra i nikt tych syren jutro nie włączy.

Czytaj więcej

Rekreacja

Koszykarze szykują się do rozgrywek. Sezon rozpoczną pod koniec września

Strona główna

Przedszkole nr 20 po modernizacji wygląda jak nowe

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia

Wiadomości

Rozpoczynamy budowę drogi do tunelu pod torami w Gołonogu