Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 października 2023

Światowy Dzień Donacji i Transplantologii

Drukuj

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantologii.

Ten dzień jest nie tylko dobrą okazją na zwrócenie uwagi na niezwykłą wartość przeszczepu komórek, narządów lub tkanek, ale też warto w tym dniu przypomnieć informacje na temat stanu prawnego obowiązującego w Polsce regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia.

Zostało to uregulowane w ustawie z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Zgodnie z ustawą, jeżeli ktoś za życia nie wyraził sprzeciwu, lekarze mogą po śmierci pobrać od niego komórki, tkanki i narządy w celu ich przeszczepienia, a zgoda rodziny nie jest do tego wymagana. Zgodnie z obowiązującym prawem przed pobraniem komórek, tkanek lub narządów od osoby zmarłej lekarz lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek zasięgnąć informacji, czy nie został zgłoszony sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, a także ustalić na podstawie dostępnych informacji lub dokumentów, czy sprzeciw nie został wyrażony w innej formie.

Dlatego warto, by nasi najbliżsi znali nasze stanowisko w tej sprawie. Każdy, kto chciałby, aby po śmierci jego organy mogły uratować innemu człowiekowi życie może złożyć pisemne oświadczenie. Oświadczenie będzie miało charakter informacyjny dla rodziny i lekarzy.

Pod artykułem znajdziecie wzór takiego oświadczenia pobrany ze strony Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” (www.poltransplant.org.pl). Jednym z zadań Centrum jest koordynacja pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów na terenie Polski.

Takiego oświadczenia nie trzeba zgłaszać ani rejestrować w żadnym systemie. Wystarczy je wydrukować, wypełnić i wsadzić do dokumentów, które zazwyczaj mamy przy sobie. Warto też poinformować o nim naszych bliskich.

Jeśli jednak mamy odmienne stanowisko w tej sprawie i nie chcemy, by nasze komórki, tkanki czy narządy zostały od nas pobrane po śmierci w celu przeszczepienia, osoba dorosła może wyrazić sprzeciw. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również on sam.

Sprzeciw może zostać wyrażony w różnych formach. Jedną z nich jest wpis w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich, zwany Centralnym Rejestrem Sprzeciwów. Rejestr prowadzony jest przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Pod artykułem znajduje się formularz Zgłoszenia, przy pomocy którego można wnieść o dokonanie wpisu o sprzeciwie w Rejestrze i o dokonanie skreślenia wpisu o sprzeciwie. Aby wyrazić sprzeciw w tej formie należy go wydrukować, wypełnić i przesłać na adres: Centralnego Rejestru Sprzeciwów, Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa.

Po dokonaniu wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów osoba, która wysłała formularz Zgłoszenia, powinna otrzymać list polecony z potwierdzeniem dokonania wpisu.

Kolejną formą wyrażenia sprzeciwu jest pisemne oświadczenie podpisane przez osobę, która je składa. Sprzeciw można wyrazić również w formie ustnego oświadczenia złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego. Warto pamiętać, że sprzeciw można cofnąć w każdym czasie z zastosowaniem takich samych form, w jakich może być on złożony.

W Światowym Dniu Donacji i Transplantologii przypominamy, że każdy z nas może także po śmierci złożyć drugiemu człowiekowi dar. Dar umożliwiający pobranie po naszej śmierci komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepiania. Ten dar może uratować życie człowieka albo nawet wielu ludzi.

W nadziei ratowania życia innym, każdy z nas może wydrukować, wypełnić i wsadzić do dokumentów, które zwykle ma przy sobie oświadczenie woli o wyrażeniu zgody na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepiania, a także poinformować bliskich o swojej woli w tym zakresie.

 

Dokumenty do pobrania:

Oświadczenie: zgoda na pobranie narządów lub tkanek

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Sprzeciwów

Czytaj więcej

Wiadomości

Ambasadorzy służą pomocą

Komunikaty

Wykazy lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży bezprzetargowej na rzecz ich najemców

Wiadomości

Łącznik wkrótce będzie gotowy

Wiadomości

Czas pomyśleć o choince od leśników