1 kwietnia 2020

Światowy Dzień Autyzmu

Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku z inicjatywy Kataru.

Na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wiele budowli w Polsce i na świecie jest tego dnia podświetlonych na niebiesko. W geście jedności mieszkańców Dąbrowy Górniczej z osobami autystycznymi, wieczorem na niebiesko zaświeci się najbardziej charakterystyczny dąbrowski obiekt – Pałac Kultury Zagłębia, biorący udział w akcji od kilku lat.

Autyzm to zaburzenia neurorozwojowe, charakteryzujące się mnogością i różnorodnością objawów, dlatego specjaliści określają je tzw. „spektrum zaburzeń autystycznych”. To wycofanie – unikanie kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Zaburzenia występują częściej u chłopców i zaczynają być widoczne dopiero po upływie pewnego czasu, dlatego początkowo trudno zdiagnozować autyzm u dziecka. Zmiana następuje w większości przypadków między 18. a 48. miesiącem życia.

Z badań przeprowadzonych dwa lata temu przez Centrum Badań Opinii Społecznej wynika, że 22 proc. Polaków zna osobiście kogoś, kto został dotknięty przez to zaburzenie.

Czytaj więcej

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem

Wiadomości

Duże zmiany na Mickiewicza i Krasińskiego

Wiadomości

PKZ zaprasza na wirtualne wzruszenia i radości