25 marca 2020

Stop pożarom traw!

Po raz kolejny ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy tych zdarzeń jest najwięcej.

W ubiegłym roku, jak wynika z danych Komendy Głównej PSP, trawy i nieużytki płonęły aż 55 912 razy. To ponad 36 proc. wszystkich odnotowanych pożarów. Najgorzej było na przełomie marca i kwietnia, wtedy to miało miejsce niemal 57 proc. wszystkich pożarów traw.

Pożar nieużytków to nie tylko straty dla przyrody, w zeszłym roku zginęło 10 osób, 140 zostało rannych.

Wbrew obiegowej opinii pożar łąki nie użyźnia gleby, a wręcz odwrotnie – wyjaławia ją. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji. Łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, odtworzenie pokładów torfu wymaga wielu wieków.

W płonącym lesie zwierzęta wpadają w panikę, tracą orientację i wbiegają w płomienie. Podczas pożaru giną zarówno duże ssaki, jak i te mniejsze, niezdolne do szybkiego biegu (ryjówki, jeże czy nornice), a także gniazdujące na ziemi ptaki i ich lęgi oraz płazy i gady. Ogień jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla owadów (pszczół, trzmieli czy mrówek).

Wypalanie traw jest zabronione. Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Zdarza się często, że ogień z łąk przenosi się na pobliskie lasy. Sprzyjają temu coraz cieplejsze i suchsze wiosny. Tylko w 2019 roku w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2017 r. Niestety, nadal głównymi przyczynami powstawania pożarów lasu są podpalenia. Średnio każdego roku aż 40 proc. pożarów zostaje wywołanych przez ludzi.

Umyślne wypalanie traw, to również wysokie koszty i straty materialne. W 2019 roku wyniosły niemal 41 mln zł. Podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem nieużytków zużyto 183 413 171 litrów wody, co odpowiada pojemności 49 basenów olimpijskich.

Czytaj więcej

Rekreacja

Wakacje na dwóch kółkach

Wiadomości

Fabryka Pełna Wydarzeń na każdy weekend wakacji!

Wiadomości

„Lokal na start” po raz trzeci

Wiadomości

Zadzwoń – specjaliści udzielą pomocy!