Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 października 2021

Kawiarenka Obywatelska z Ludwiką Wujec

Drukuj

Spotkanie z Ludwiką Wujec i rozmowa o książce Henryka Wujca „Nadać sens temu światu” odbędzie się 16 października o 18.00 w Pałacu Kultury Zagłębia.

To wydarzenie to nie tylko bliższe poznanie osoby Pani Wujec. To przede wszystkim rozmowa o książce Henryka Wujca „Nadać sens temu światu” która ukazała się w kontekście 45-lecia Komitetu Obrony Robotników.

Przez jedenaście lat Henryk Wujec pisał felietony do biłgorajskiego kwartalnika Tanew. Niedługo przed śmiercią zaczął układać je w książkę. Zebrane w jeden tom tworzą spójną opowieść o wartości kultury wiejskiej, naturalnej religijności, osobistych poszukiwaniach, ukochanej fizyce, o Biłgoraju jako kraju lat dziecinnych – jego dolinie Issy. Widać w nich człowieka, który kochał świat, ludzi, życie.

Redakcyjną pracę Wujca przerwały choroba i śmierć. Książkę dokończyli żona oraz przyjaciele, dodając do niej pełne prostoty i czułości wobec Stworzenia wiersze autora, jego liczne fotografie i poświęcone mu wspomnienia. Odtworzyli w ten sposób świat Henryka Wujca: jego wartości, emocje, obrazy przechowywane w pamięci, a nawet kolory ukochanego biłgorajskiego krajobrazu. Pokazali źródła, z których legenda opozycji, działacz KOR-u i Solidarności, polityk pozostający społecznikiem, czerpał siłę i blask.

Ludwika Wujec to współpracowniczka KOR/KSS KOR; współtwórczyni i współredaktorka niezależnego pisma „Robotnik”, po 1980 roku w „Solidarności”, współtwórczyni pisma MKZ/Regionu Mazowsze „Niezależność”. Internowana w roku 1981. Pracownica Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom/Prymasowskiego Komitetu Charytatywno-Społecznego w Warszawie, współredaktorka podziemnego „Tygodnika Mazowsze”. Pracownica Biura Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1995–2000 sekretarz Gminy Warszawa Centrum, 1998–2002 – członkini Zarządu Gminy Warszawa Centrum. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza