Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 lipca 2023

Sokół w Dąbrowie Górniczej, czyli w poszukiwaniu tradycji

Drukuj

16 lipca 2023 r. w Fabryce Pełnej Życia, jako impreza towarzysząca Dąbrowskiemu Jarmarkowi Staroci organizowanemu Przez Muzeum Miejskie Sztygarka, odbyło się przygotowane przez OFOP spotkanie „Szukamy ich historii: Od Sokoła do straży obywatelskich” w ramach projektu „Inna historia Dąbrowy Górniczej – Z perspektywy (lotu) Sokoła” współfinansowanego przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.

Dlaczego Sokół w Dąbrowie?

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół to jedna z najstarszych organizacji. Jednak w  historii Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego pełniła rolę szczególną. W roku 1914-tym jej członkowie, w większości, nie zasilili powstających Legionów (inaczej niż Sokół w Galicji) lecz stworzyli Straże Obywatelskie. Jak w historii Wojska Polskiego uznaje się rolę Legionów, tak Straże Obywatelskie i Komitety Obywatelskie wpisują się w historię powstania polskiej policji i… polskiego samorządu. Przede wszystkim jednak są ważnym, choć przecież momentami kontrowersyjnym, elementem historii samoorganizacji społecznej i organizacji pozarządowych.

Dlaczego w lipcu?

W lipcu tego roku mija 109 rocznica powstania Straży Obywatelskich w Zagłębiu. To ważna data także w historii organizacji, które udowodniły, że przy braku władzy państwowej i samorządowej potrafią oddolnie zorganizować lokalne życie społeczne i gospodarcze. Jest to więc okazja nad pochyleniem się nad początkami Sokoła w Dąbrowie. Nie jest to historia dostatecznie poznana, a odkrywanie zapomnianych wydarzeń i ludzi jest ciekawym sposobem nie tylko na spędzanie wolnego czasu (jak stwierdził na spotkaniu Arkadiusz Rybak z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – jest to zajęcie detektywistyczne), ale i odkrywania lokalnej historii oraz… tradycji organizacji społecznych.

 

źródło: ofop.eu

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak