Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 marca 2022

Służby weterynaryjne bezpłatnie szczepią psy, koty i fretki wjeżdżające z Ukrainy

Drukuj

Uchodźcy z Ukrainy, którzy dotarli do Polski z psami, kotami i fretkami bez dokumentów potwierdzających zaszczepienie tych zwierząt przeciw wściekliźnie, powinni zgłaszać się do Inspekcji Weterynaryjnej. Weterynarze zaszczepią je i „zalegalizują” ich pobyt w Unii Europejskiej.

Właściciele psów, kotów i fretek przywiezionych do Dąbrowie Górniczej z Ukrainy bez dokumentów i bez powiadomienia o tym na granicy powinni zgłaszać się do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Będzinie. Zwierzęta zostaną zaszczepione i zaczipowane bezpłatnie. W tej sprawie można kontaktować się telefonicznie – 32 267 44 18 lub mailowo: bedzin.piw@wetgiw.gov.pl

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, przekraczający granicę ukraińsko-polską z psami, kotami i fretkami powinni posiadać zaświadczenie o szczepieniu zwierzęcia przeciw wściekliźnie, wykonanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli go nie mają i nie mogą na granicy podać miejsce, do którego udają się w Polsce, zwierzęta są szczepione i czipowane na granicy. Kiedy wiedzą dokąd dotrą, podają adres, który przekazywany jest służbom weterynaryjny z danego terenu. Wówczas inspektorzy kontaktują się z właścicielami i szczepią czworonogi. Z powodu trudnej sytuacji na granicach i zmieniających się przepisów w tym temacie, zdarzało się że w głąb kraju wyruszali uchodźcy, którzy nie podali celu swojej podróży, a ich pupile nie mieli zaświadczeń i nie zostali zaszczepieni. Właśnie takie osoby powinny same zgłaszać się do Inspektoratów Weterynaryjnych gdzie zaszczepią zwierzęta i dopełnią formalności związane z ich pobytem w Unii Europejskiej. Koszty pokrywane są z budżetu państwa.

Pozostałe gatunki zwierząt (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce), które nie stanowią potencjalnego zagrożenia przeniesienia chorób zakaźnych, nie muszą posiadać zezwolenia na wjazd i nie trzeba zgłaszać, że ma się takie zwierzęta.

Informacje o postępowaniu ze zwierzętami dostępne są również na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, a także Głównego Inspektoratu Weterynarii.

INFORMACJA DLA OSÓB PRZEMIESZCZĄJCYCH SIĘ Z UKRAINY ZE ZWIERZĘTAMI

Na miejskim portalu internetowym, w dziale Pomoc Ukrainie, można znaleźć inne ważne informacje dla uchodźców, dotyczące m.in. przekraczania granicy, pobytu w Polsce i uzyskania pomocy, a także informacje dla oferujących wsparcie.

fot. pixabay.com

3

Czytaj więcej

Rekreacja

Koszykarze szykują się do rozgrywek. Sezon rozpoczną pod koniec września

Strona główna

Przedszkole nr 20 po modernizacji wygląda jak nowe

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia

Wiadomości

Rozpoczynamy budowę drogi do tunelu pod torami w Gołonogu