Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 marca 2022

Służby weterynaryjne bezpłatnie szczepią psy, koty i fretki wjeżdżające z Ukrainy

Drukuj

Uchodźcy z Ukrainy, którzy dotarli do Polski z psami, kotami i fretkami bez dokumentów potwierdzających zaszczepienie tych zwierząt przeciw wściekliźnie, powinni zgłaszać się do Inspekcji Weterynaryjnej. Weterynarze zaszczepią je i „zalegalizują” ich pobyt w Unii Europejskiej.

Właściciele psów, kotów i fretek przywiezionych do Dąbrowie Górniczej z Ukrainy bez dokumentów i bez powiadomienia o tym na granicy powinni zgłaszać się do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Będzinie. Zwierzęta zostaną zaszczepione i zaczipowane bezpłatnie. W tej sprawie można kontaktować się telefonicznie – 32 267 44 18 lub mailowo: bedzin.piw@wetgiw.gov.pl

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, przekraczający granicę ukraińsko-polską z psami, kotami i fretkami powinni posiadać zaświadczenie o szczepieniu zwierzęcia przeciw wściekliźnie, wykonanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli go nie mają i nie mogą na granicy podać miejsce, do którego udają się w Polsce, zwierzęta są szczepione i czipowane na granicy. Kiedy wiedzą dokąd dotrą, podają adres, który przekazywany jest służbom weterynaryjny z danego terenu. Wówczas inspektorzy kontaktują się z właścicielami i szczepią czworonogi. Z powodu trudnej sytuacji na granicach i zmieniających się przepisów w tym temacie, zdarzało się że w głąb kraju wyruszali uchodźcy, którzy nie podali celu swojej podróży, a ich pupile nie mieli zaświadczeń i nie zostali zaszczepieni. Właśnie takie osoby powinny same zgłaszać się do Inspektoratów Weterynaryjnych gdzie zaszczepią zwierzęta i dopełnią formalności związane z ich pobytem w Unii Europejskiej. Koszty pokrywane są z budżetu państwa.

Pozostałe gatunki zwierząt (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce), które nie stanowią potencjalnego zagrożenia przeniesienia chorób zakaźnych, nie muszą posiadać zezwolenia na wjazd i nie trzeba zgłaszać, że ma się takie zwierzęta.

Informacje o postępowaniu ze zwierzętami dostępne są również na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, a także Głównego Inspektoratu Weterynarii.

INFORMACJA DLA OSÓB PRZEMIESZCZĄJCYCH SIĘ Z UKRAINY ZE ZWIERZĘTAMI

Na miejskim portalu internetowym, w dziale Pomoc Ukrainie, można znaleźć inne ważne informacje dla uchodźców, dotyczące m.in. przekraczania granicy, pobytu w Polsce i uzyskania pomocy, a także informacje dla oferujących wsparcie.

fot. pixabay.com

3

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25, ul. Górki 5 i ul. Polcera

Strona główna

Będziemy czujni – będziemy bezpieczni

Strona główna

Stypendia dla najlepszych

Wiadomości

Mamy powody do dumy. Kończy się modernizacja dworca