Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 stycznia 2021

Sesja ważnych uchwał

Drukuj

Podczas środowej sesji, radni podjęli szereg uchwał dotyczących m.in. funkcjonowania szpitala, rozwoju miasta i ochrony środowiska.

Uchwały, które zostały podjęte 27 stycznia podczas sesji Rady Miejskiej, dotyczą m.in. Programu Naprawczego Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego, objęcia kolejnych szkół i przedszkoli obsługą przez Centrum Usług Wspólnych, dokapitalizowania spółek Nemo – Wodny Świat i Fabryka Pełna Życia, przyjęcia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także przystąpienia do Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

– Formuły TBS brakowało w Dąbrowie Górniczej. Mamy na terenie miasta spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mamy prywatnych deweloperów i mamy mieszkania komunalne. Jest jednak spora liczba osób, których dochody przekraczają ustawowe granice skorzystania z mieszkania od miasta, jednocześnie nie stać ich na zaciągnięcie kredytu i wejście w posiadanie mieszkania. TBS taką właśnie możliwość daje i mam nadzieję, że wspólnie uda nam się ten cel zrealizować – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Wizualizacje budynków, które w formule TBS mogą powstać w rejonie ul. Kwiatkowskiego.

4

Po wejściu w życie przyjętego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023, mieszkańcy będą mogli nadal otrzymywać dotacje na wymianę źródeł ciepła na takie, które są mniej uciążliwe dla środowiska. Finansowe wsparcie będzie przyznawane na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego lub instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Więcej informacji na stronie www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/program-dla-czystszego-powietrza-uchwalony/

Program Naprawczy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego powstał w celu poprawy jego sytuacji finansowej. Realizacja ma pomóc w zwiększeniu przychodu szpitala i usprawnić jego funkcjonowanie. Zakłada również dokończenie inwestycji Zagłębiowskiego Centrum Onkologii rozpoczętej w 2012r. i oddanie całego budynku, w którym teraz mieszczą się tylko poradnie, do użytku dla pacjentów z Dąbrowy Górniczej i regionu. Program dostępny na stronie www.bip.dabrowa-gornicza.pl/

W ramach podniesienia kapitału zakładowego, spółka Fabryka Pełna Życia Sp. z o. o. otrzyma 3,5 mln zł.

– Decyzją o przekazaniu środków niezbędnych do opracowania dokumentacji budowlanej i przygotowania procesu inwestycyjnego dąbrowscy radni powiedzieli TAK kontynuacji projektu Fabryka Pełna Życia, czyli nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Dziękuję za zaufanie, doceniam Państwa odwagę planowania przyszłości w czasach, gdy o optymizm naprawdę ciężko – podkreślił Wojciech Czyżewski, prezes spółki.

Prezentacja dotycząca planów inwestycyjnych Fabryki Pełnej Życia

7

Radni zdecydowali również o przekazaniu 5 mln zł aquaparkowi. Konieczność dokapitalizowania wyniknęła z trudnej sytuacji finansowej, w jakiej spółka znalazła się w czasie epidemii i wymuszonego zawieszenia działalności. Spółka nie świadczyła usług, a tym samym nie generowała w roku 2020 przychodów przez 174 dni, czyli niemal pół roku. Przy tym nie mogła skorzystać z rządowych tarcz antykryzysowych, a musiała ponosić stałe koszty związane z utrzymaniem obiektu. Więcej informacji na stronie www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/prezes-nemo-plan-naprawczy-przynosi-efekty/

Efektem głosowań podczas sesji jest także decyzja o przejściu kolejnych placówek oświatowych pod skrzydła Centrum Usług Wspólnych. Od marca wspólną obsługą księgową i administracyjną, a także utrzymaniem technicznym objętych będzie dodatkowo sześć szkół i przedszkoli. Łącznie będzie to już 17 jednostek, które podlegają pod CUW. Docelowo Centrum ma świadczyć pełne usługi na rzecz wszystkich miejskich placówek oświatowych.

W trakcie sesji zapadły też decyzje dotyczące przedłużenia realizacji Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a także przeprowadzenia budżetu obywatelskiego.

PK
***
Z uchwałami można zapoznać się na stronie www.bip.dabrowa-gornicza.pl/5901

Relacja z pierwszej tegorocznej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 27 stycznia.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Wiadomości

Przez dwa miesiące ciężarówki będą jeździć Strzemieszycką

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej