Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 września 2023

Sejmikowa komisja do spraw CPK spotka się w Dąbrowie Górniczej

Drukuj

Prezydent Marcin Bazylak zaprosił do Dąbrowy Górniczej sejmikową komisję, która zajmuje się m.in. skutkami, które dotkną gminy przy okazji inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny.

Budowie CPK ma towarzyszyć budowa linii kolejowych, które – gdyby doszło do realizacji inwestycji – prowadziłyby przez środek Błędowa i Kuźniczki Nowej oraz wzdłuż plant przy al. Poniatowskiego i Korczaka i dalej przez ul. Staszica w stronę Sosnowca.

– Te propozycje są dla mnie nie do zaakceptowania. Przedstawione rozwiązania nie są zgodne z żadnym dokumentem planistycznym obowiązującym w Dąbrowie Górniczej. Nie jesteśmy przeciwni powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale budowa prowadzących do niego torów nie może wiązać się z burzeniem domów  – podkreślał prezydent Marcin Bazylak podczas spotkań z mieszkańcami.

Efektem wspomnianych spotkań było wysłanie przez dąbrowian prawie 7 tys. zastrzeżeń do rządowych projektów tej inwestycji.

Przedstawiciele CPK dotąd oficjalnie nie rozwiali wątpliwości związanych z inwestycją w Dąbrowie Górniczej.

Prezydent Marcin Bazylak zaprosił do Dąbrowy Górniczej komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową. – Takie spotkanie umożliwiłoby dokładne poznanie sytuacji w naszym mieście związanej z planowanym przebiegiem trasy kolejowej przez Dąbrowę Górniczą, uwzględniając istniejącą infrastrukturę miasta, ład przestrzenny, środowisko naturalne – napisał prezydent do prof. Marka Gzika, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego.

Komisja przyjęła zaproszenie. Posiedzenie odbędzie się 14 września o godz. 13 w sali sesyjnej urzędu miasta i będzie otwarte dla mieszkańców.

Wojciech Saługa, były marszałek województwa: Mimo ogromnych protestów to szaleństwo trwa dalej. Jak można rujnować miasta, burzyć domy i wywłaszczać ludzi dla megalomańskich projektów, politycznych wizji i nieekonomicznych przedsięwzięć. Wszyscy jesteśmy za rozwojem kolei, ale nie takim kosztem. Będziemy bronić Dąbrowy Górniczej i innych miast przed degradacją związaną z projektem CPK. Z mojej inicjatywy i samorządowców w Sejmiku Województwa Śląskiego działa już specjalna komisja, która zajmuje się tym bulwersującym problemem. Jej kolejne posiedzenie odbędzie się 14 września i będzie dotyczyć właśnie kontrowersyjnego przebiegu linii kolejowych przez Dąbrowę Górniczą.

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak