Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 października 2021

Rozpoczęły się prace na plantach. Zielona przestrzeń zyska na atrakcyjności

Drukuj

W lubianej przez dąbrowian przestrzeni Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego powstaną nowe alejki i chodniki, a także droga rowerowa. Tak jak życzyli sobie mieszkańcy, na wysokości I LO zaplanowano wybieg dla psów, krajobraz urozmaicą także obsiane trawą pagórki oraz dodatkowe nasadzenia zieleni.

Wykonawca prac zatrudnił przyrodnika

Prace rozpoczęły się w czwartek od rozbiórki nawierzchni na starej alei w południowej części plant. Zgodnie z prośbą kupców z pobliskiego targowiska, do północnej części prace przeniosą się po 1 listopada. Dzięki temu handel w okresie Wszystkich Świętych będzie odbywał się tutaj bez utrudnień.

– Poza pracami rozbiórkowymi, zabezpieczamy teren budowy z poświęceniem szczególnej uwagi istniejącemu drzewostanowi. Warto podkreślić, że przy inwestycji zatrudniliśmy przyrodnika, który będzie sprawował ochronę nad przyrodą – mówi Marcin Dziubek, wiceprezes spółki Complex Dąbrowa Górnicza, której miasto zleciło warte ponad 4 mln zł brutto prace. I dodaje, że w przyszłym tygodniu na placu budowy będzie już można zobaczyć ekipy brukarskie.

– Modernizacja plant to zasługa mieszkańców i to im należą się podziękowania za tę inwestycję. Mam nadzieję, że prace przebiegną szybko i sprawnie, i nie będą powodowały większych utrudnień – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

Projekt „Rodzinne Planty”, który zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Magdalena Wąsik i Kamil Kiernożycki w zeszłorocznym głosowaniu otrzymał 4612 punktów i został wybrany do realizacji. Trwające obecnie prace poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Ich pomysły i uwagi zostały uwzględnione w koncepcji, która stała się podstawą do opracowania ostatecznego projektu.

Krajobraz plant urozmaicą obsiane trawą pagórki

Południowa część, od której zaczęły się prace, zyska nową aleję, która połączy się z już istniejącym skwerem. W obu częściach plant nowe będzie także oświetlenie o parkowym charakterze oraz ławki i kosze.

Wiceprezydent Damian Rutkowski podkreśla, że w północnej części plant, poza nowym układem alejek i chodników, powstanie także wydzielona droga rowerowa, która docelowo połączy się z drogami prowadzącymi do centrów przesiadkowych w centrum i Gołonogu.

– Wyróżnikiem po północnej części inwestycji będzie wybieg dla psów, który powstanie na wysokość I LO im. Waleriana Łukasińskiego – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów. I dodaje, że przy wybiegu zainstalowane zostanie poidełko, którego przyłącze wykonają Dąbrowskie Wodociągi.

Projekt przewiduje także powstanie przejść dla pieszych: cztery powstaną między ulicami Królowej Jadwigi i Augustynika. Natomiast w rejonie skrzyżowania Królowej Jadwigi i Poniatowskiego powstanie parking dla rowerów. Dodatkowo powstanie dwóch kolejnych przejść w ul. Kopernika – m.in. na wysokości Przedszkola nr 10 – zasugerowali mieszkańcy.

– Zapadła też decyzja, by wykorzystać ziemię z korytowania. Urozmaicimy krajobraz usypując z niej pagórki, które obsiejemy trawą – zapowiada Rafał Zwoliński.

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Biznes

Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Fabryce. Można przyjść i porozmawiać

Strona główna

Miasto wspiera opiekę żłobkową nad najmłodszymi

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem