Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 stycznia 2021

Realizacja mimo trudności

Drukuj

Koronawirus pokrzyżował szyki w wielu dziedzinach, trudności nie ominęły też Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze – zadania wskazane przez mieszkańców, których nie udało się zrealizować w zeszłym roku, będą kontynuowane w obecnym.

W 2019 r. mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wybrali 107 zadań w dzielnicach i na osiedlach, które miały być zrealizowane w 2020 r. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia – wprowadzone obostrzenia czy ograniczone możliwości wykonawców sprawiły, że zrobiono 60 z nich. Jednak nic straconego, bo pozostałe 47 będzie wykonane w tym roku.

Większość projektów dotyczy infrastruktury – remontów chodników i parkingów. Dąbrowianie zdecydowali też m.in. o rozbudowie czy utworzenie placów zabaw, a także o doposażeniu świetlic, bibliotek czy remiz Ochotniczych Straży Pożarnych. Stan realizacji zadań wskazanych w Dąbrowskich Budżecie Partycypacyjnym można sprawdzić na stronie twojadabrowa.pl Informacje o przedsięwzięciach z poszczególnych osiedli, ich krótki opis i lokalizacja, znajdują się na stronie twojadabrowa.pl/osiedla

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny (DBP) funkcjonuje w mieście od 2013 r. Przez ten okres dąbrowianie zdecydowali o wykonaniu w swojej okolicy – w dzielnicy czy na osiedlu – ponad 600 różnorodnych zadań. To m.in. budowa placów zabaw, boisk, chodników, parkingów czy skwerków, a także zakupienie nowych sprzętów i książek do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 2019 r. przeprowadzona została VII edycja DBP. Mieszkańcy 35 osiedli zdecydowali wówczas o rozdysponowaniu 6,4 mln zł. W czasie 135 spotkań zgłoszono 298 pomysłów, z których 142 przekazano do weryfikacji przez wydziały Urzędu Miejskiego. Ostatecznie wypracowana została lista 107 projektów do realizacji w kolejnym roku. Na przeszkodzie stanął koronawirus, który wymusił weryfikację planów i część zadań sfinalizowanych zostanie dopiero w tym roku. Pandemia nie pozwoliła również przeprowadzić w 2020 r. VIII edycji budżetu, opierającej się na bezpośrednich spotkaniach i dyskusjach nad propozycjami mieszkańców. 

W 2020 r. udało się za to bez przeszkód wyłonić projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na liście propozycji znalazły się 22 propozycje, dotyczące zarówno inwestycji i remontów, jak również wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Pula środków budżetu obywatelskiego to 4,1 mln zł. W głosowaniu wzięły udział 6824 osoby. To o 310 więcej niż rok wcześniej. W zeszłorocznej edycji, podobnie jak w 2019 r., wybrano przedsięwzięcie nastawione na odnowienie zielonych przestrzeni.

Zwycięski projekt „Rodzinne Planty” zakłada renowację plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Modernizacja ma objąć remont istniejących alejek wraz z montażem elementów małej architektury oraz nasadzeniami roślinności.

Pierwszym etapem realizacji zadania będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie szczegółowy projekt zagospodarowania tego terenu. Konsultacje, a następnie prace, mają być przeprowadzone w tym roku. Koszt wykonania tego projektu opiewa na pełną kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski, dlatego tylko on spośród wszystkich zostanie zrealizowany.

Z końcem zeszłego roku do użytku oddano zrewitalizowany park Podlesie, czyli efekt wybranego przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim w 2019 r. projektu „Podlesie Pełne Życia”. Miejsce w nowej odsłonie daje jeszcze więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu, zabawy czy uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Powstało tam siedem stref, zagospodarowanych i zaaranżowanych z myślą o różnych  użytkownikach – m.in. dzieciach, seniorach czy lubiących aktywny wypoczynek. W całym parku stanęły nowe ławki, kosze na śmieci i latarnie. Przybyło krzewów ozdobnych i bylin. Ścieżki okalające park wykonano z kostki brukowej, a wewnętrzne mają nawierzchnię mineralną. Prace trwały trzy miesiące. Więcej informacji o tym miejscu na stronie www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/drugie-zycie-parku-podlesie/

PK

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Wiadomości

Przez dwa miesiące ciężarówki będą jeździć Strzemieszycką

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej