Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 listopada 2021

Ratujmy ludzi na granicy

Drukuj

Organizacje humanitarne zaapelowały do rządu o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy profesjonalnej pomocy medycznej i humanitarnej. O zbiórkę pieniędzy w kościołach na pomoc uchodźcom udzielaną przez Caritas poprosił przewodniczący Episkopatu Polski. My podpowiadamy, kogo jeszcze mogą wesprzeć mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

Pałac Kultury Zagłębia podświetlony na zielono

– Wprowadzony na granicy polsko-białoruskiej stan wyjątkowy nie pozwala na skuteczną organizację pomocy dla koczujących w lasach uchodźców – mówi Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Piotr Drygała podkreśla, że w tej trudnej sytuacji mieszkańcy i samorządowcy Michałowa oraz innych przygranicznych miejscowości, a także liczne organizacje pozarządowe podjęli się działań zgodnych z sumieniem i opartych o wartości, na których zostali wychowani. – Ich zaangażowanie i samoorganizacja to prawdziwy przejaw społeczeństwa obywatelskiego – mówi Piotr Drygała.

W niedzielę 21 listopada – w geście solidarności z uchodźcami i osobami niosącymi im pomoc – Pałac Kultury Zagłębia został podświetlony na zielono. To nawiązanie do akcji zainicjowanej w październiku przez mieszkającego w gminie Dubicze Cerkiewne prawnika Kamila Syllera. Zielone żarówki i lampy przed domami na polsko-białoruskim pograniczu to znak, że mieszkają w nich ludzie, którzy gotowi są migrantów nakarmić i dać im ciepłe ubrania. By nie czekali w lasach do momentu skrajnego wyczerpania czy agonii.

Ratujmy ludzi na granicy

W ostatnich dniach kilkanaście organizacji pomocowych we wspólnym manifeście zaapelowało do rządu o dopuszczenia profesjonalnej pomocy medycznej i humanitarnej do strefy stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy.

Nie możemy patrzeć obojętnie na niezawinione cierpienie tych ludzi. Niezależnie od przyczyn, jakie przywiodły ich na polską granicę; niezależnie od tego, czy spełniają warunki otrzymania azylu w Europie, czy też powinni wrócić do swoich krajów – nie możemy pozwolić na to, by umierali z głodu, zimna i wyczerpania na naszej ziemi. Nawet w warunkach konfliktu cywile nie powinni płacić swoim życiem za to, że znaleźli się na linii sporu.

Podpisane pod manifestem organizacje zainicjowały wspólną kampanię: na billboardach i przystankach pojawią się plakaty przedstawiające rodzinę migrantów w lesie i odnośnik do strony ratujmyludzinagranicy.pl.

Abp Tadeusz Gądecki: Migranci potrzebują naszego duchowego i materialnego wsparcia

O zbiórkę pieniędzy na pomoc migrantom w niedzielę 21 listopada zaapelował także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. – Na polsko-białoruskiej granicy na naszych oczach rozgrywa się katastrofa humanitarna – podkreślał metropolita poznański podczas homilii wygłoszonej 5 listopada.

– Docierający na granicę migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej. Bez względu jednak na okoliczności ich przybycia, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego – napisał arcybiskup w apelu do księży.

Pieniądze zebrane 21 listopada mają zostać przeznaczone na „finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”.

Pomoc uchodźcom niesie wiele organizacji. Przedstawiamy je poniżej.

FUNDACJA OCALENIE pomaga od początku kryzysu. Prowadzi monitoring sytuacji, udziela pomocy humanitarnej i prawnej uchodźcom i uchodźczyniom. Na miejscu otworzyła tymczasową siedzibę.

Bezpośredni link do formularza wpłat: https://crm.ocalenie.org.pl/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=31&lang=pl

Wpłat można też dokonać poprzez tradycyjny przelew bankowy. Numer konta to: 11 1750 0009 0000 0000 2156 6004.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA uruchomiła zbiórkę pieniężną na pomoc dla migrantów. Zebrane środki mają zostać wykorzystane m.in. do zakupu żywności, ubrań, koców, śpiworów, termosów i środków opatrunkowych. Zakupiona pomoc rzeczowa ma być przekazywana organizacjom i instytucjom działającym na miejscu, które pomagają osobom zagrożonym zawróceniem na granicę i noclegiem w lesie. Zebrane środki pieniężne mają zostać także użyte do zakupu najpotrzebniejszych produktów dla osób, które przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców.

Bezpośredni link do formularza wpłat: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=sos-granica

Zwykły przelew na numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „SOS Granica”.

POLSKI CZERWONY KRZYŻ od połowy sierpnia prowadzi działania pomocowe na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. PCK, jak i inne organizacje pozarządowe nadal nie uzyskał zgody rządu polskiego na wjazd z pomocą humanitarną w strefę stanu wyjątkowego, mimo wielokrotnych próśb zarówno do ministra MSWiA, jak i prezydenta oraz premiera RP.

Dowolnej wpłaty można dokonać na konto o numerze: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Na ratunek uchodźcom”.

HELSIŃSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA to organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną praw człowieka w Polsce. W jej ramach działa Grupa Granica, która niesie pomoc uchodźcom, uwięzionym na granicy polsko-białoruskiej. Grupa Granica w składzie: Nomada Stowarzyszenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, CHLEBEM I SOLĄ, uchodźcy.info, RATS Agency, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa.

Link do formularza wpłaty: https://zrzutka.pl/kk4yh2

CARITAS POLSKA od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej niesie pomoc migrantom, którzy znaleźli się na terenie Polski. Zebrane środki są przeznaczone na finansowanie interwencyjnych działań pomocowych, m.in. na Namioty Nadziei i działalność specjalnego zespołu. Wesprą również proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

Link do formularza wpłat: https://caritas.pl/migranci/

Numer konta do wpłat tradycyjnych: Bank PKO BP: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, Bank Millenium: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384. Przelew z tytułem: “Migranci”.

W Michałowie działa również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspólnie z samorządem Michałowa, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i PCK uruchomiła tzw. punkt humanitarny. O działającym przez 24 godziny punkcie możecie przeczytać na stronie WOŚP.

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS buduje drużynę na nowy sezon

Wiadomości

MOPS przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Można je złożyć również elektronicznie

Strona główna

Urodzinowy weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza jako miasto ma 106 lat, ale jej historia jest dłuższa