Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 października 2021

Przegląd Wokalnych Talentów Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność

Drukuj

Finaliści II Przeglądu Wokalnych Talentów „Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność” zaśpiewają w całkowitym mroku już 17 października o godz. 16.30 w piwnicy teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Ponad miesiąc temu odbył się półfinał przeglądu, w którym uczestników oceniali wybitni przedstawiciele artystycznego środowiska osób niewidomych. Teraz szóstka, która zakwalifikowała się do finału konkurować będzie o nagrody finansowe, których pula wynosi 3700 zł. Wśród artystów pochodzących z różnych stron Polski jest reprezentantka Dąbrowy Górniczej.

Młodych wokalistów oceni trójka jurorów: Agata Widera – Burda (śpiewaczka operowa), Klaudia Borczyk (wokalistka, trenerka wokalna), jak również gwiazda polskiej sceny – Danuta Błażejczyk.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia, którzy zaśpiewają dla publiczności w trakcie obrad jury będą członkowie zespołu wokalnego MEZALIANS ART: Iwona Zięba, Karolina Żelichowska, Łukasz Baruch, Grzegorz Dowgiałło. Imprezę poprowadzą dziennikarze radiowi: Beata Tomanek i Leszek Kopeć.

Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi będzie symboliczne otwarcie dla odwiedzających o godz. 15.00 instalacji artystycznej CZUŁOŚĆ zrealizowanej przez Barbarę Klus i Igora Warykiewicza (studenci ASP) w kooperacji z osobami niewidomymi. Instalację będzie można zwiedzać do końca października 2021.

Projekt ma pokazywać osobom widzącym perspektywę osób niewidzących – w sprawczy sposób zbliżyć do siebie te dwa światy. Jego głównym elementem jest instalacja przeznaczona do odbierania w całkowitej ciemności – ma to na celu wyrównanie szans odbioru dla obu stron. Instalacja powstała przy współpracy z Katarzyną Nowak, Łukaszem Baruchem i Grzegorzem Dowgiałło z Fundacji „Wygrajmy Razem”. Opierała się ona głównie na rozmowach o różnicach w postrzeganiu świata między osobami widzącymi i niewidzącymi oraz o pozytywnych wspomnieniach poza wzrokowych. Te wszystkie rozważania doprowadziły autorów do wykonania ekspozycji skupionej na 3 zmysłach. Część opisanych powierzchni, zapachów i dźwięków została wykorzystana do stworzenia narracji, którą podąża odbiorca.

Projekt doświadczyć można będzie od 18 do 31 października w Sali 045 na poziomie -1 w następujących godzinach:

 • poniedziałek – piątek od 11.00 do 19.00
 • sobota – niedziela od 17.00 do 20.00

Autorzy instalacji:

Barbara Klus – ur. w 1998 w Cieszynie, absolwentka liceum ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie, od 2019 studentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesuje ją intermedialność sztuki – łączenie różnych dziedzin ze sobą jest dla niej wyjściem do działania. Skupia się na instalacji i grafice. Porusza bliskie sobie tematy z problematyki społecznej, socjologicznej czy kulturowej.

Igor Warykiewicz – ur. w 1998 w Dąbrowie Górniczej, absolwent Liceum Plastycznego im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, od 2019 student Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Cały czas poszukuje i eksperymentuje z coraz to nowymi mediami, jednak najbliższe mu pozostają grafika i malarstwo. Fascynują go tematy związane z szeroko rozumianą przemianą, liminalnością, przemijaniem życia. Jest laureatem wielu konkursów artystycznych, m. in. kwalifikacja do wystawy na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Varnie 2021, kwalifikacja do wystawy w XII Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, Grand Prix (kategoria malarstwo) w 14 Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych – Bielsko-Biała.

Czytaj więcej

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem

Wiadomości

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza

Wiadomości

Miasto nie będzie handlować węglem

Wiadomości

Sposób na dziki. Jak radzić sobie z nimi w mieście