Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 listopada 2022

Przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Zmiana organizacji ruchu w centrum

Drukuj

W czwartek (24 listopada) przed południem ruch w obu kierunkach na części ul. Królowej Jadwigi zostanie przełożony na jezdnię w kierunku Będzina. Umożliwi to przebudowę jezdni w kierunku Gołonoga, przy której powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

Samochody jadące w kierunku Gołonoga i Sosnowca na jezdnię w kierunku Będzina przejadą łącznikiem wybudowanym na modernizowanym torowisku na wysokości przystanku autobusowego w centrum (zdjęcie poniżej).

2022.11.14 DG - Centrum / Reden / Gołonóg. Prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w głównym ciągu dąbrowskich ulic. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Na właściwą jezdnię kierowcy wrócą podobną przewiązką wykonaną przed rondem przy alei Róż, gdzie ruch będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach. Dojazd do budynków mieszkaniowych i punktów usługowo-handlowych na zamkniętym odcinku zostanie zachowany.

– Na zamykanym odcinku planowana jest przekładka sieci, budowa nowej kanalizacji oraz wykonanie nowej konstrukcji jezdni wraz z nawierzchnią – wylicza Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

Projekt przewiduje także budowę ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 3 m. – Ciąg wpisze się w istniejący układ między drzewami a budynkami, bez konieczności wycinania drzew – dodaje Krzysztof Serafiński.

Docelowo – po zakończeniu wszystkich prac – wygodną komunikację na osi park Hallera – Pałac Kultury Zagłębia dodatkowo zapewni mieszkańcom wyniesione przejście dla pieszych. Poprawi ono przy okazji dostępność do przystanków tramwajowych, które w nowej lokalizacji znajdą się na wysokości istniejących przystanków autobusowych.

Przebudowa ul. Królowej Jadwigi jest częścią modernizacji układu drogowo-torowego między aleją Róż a granicą z Będzinem. Wcześniej rozpoczęła się przebudowa ul. Sobieskiego na odcinku między rondem w centrum a skrzyżowaniem z ul. Chopina. Na zlecenie miasta i Tramwajów Śląskich prace wykonuje firma ZUE Kraków. Wartość inwestycji to 76 mln zł brutto: 31 mln zł za część tramwajową i 45 mln zł za część drogową finansową przez miasto.

Firma ZUE Kraków odpowiada także za realizację drugiego kontraktu, czyli modernizację układu drogowo-torowego między al. Róż a skrzyżowaniem z ul. Kasprzaka. Wartość rozpoczętej w listopadzie zeszłego roku inwestycji to 75,9 mln zł brutto: 22,9 mln zł za część torową i 53 mln zł za część drogową finansowaną przez miasto.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza