Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 września 2020

Pozarządowi potrafią

W sobotę w Dąbrowie Górniczej odbył się Festiwal Ludzi Aktywnych. W parku Hallera lokalne organizacje pozarządowe w nietypowy sposób pokazywały, co robią na co dzień.

Wydarzenie, które trzynasty raz odbyło się w mieście, prezentuje bogaty przekrój dąbrowskich i zagłębiowskich stowarzyszeń oraz fundacji. Tym razem przyjęło formę gry terenowej.

Uczestnicy „Wielkiej gry dla aktywnych” przemierzali park i na stosikach 28 organizacji rozwiązywali zadania sprawnościowe i teoretyczne, odpowiadające profilowi działalności danego stowarzyszenia czy fundacji. Tą drogą przybliżano im, czym zajmują się lokalni aktywiści. Wachlarz ich inicjatyw jest szeroki. To m.in. działalność artystyczna, sportowa i edukacyjna, wspieranie niepełnosprawnych i seniorów, pomoc społeczna, pielęgnowanie lokalnej tradycji, rozwijanie rozmaitych hobby, działania prozdrowotne, poradnictwo czy angażowanie mieszkańców w sprawy publiczne.

– Organizacje pozarządowe dają radę! Wielkie podziękowania za to, że wam się chce, że działacie 365 dni w roku. Cieszę się, że jako samorząd możemy was wspierać – podkreślał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Park Hallera odwiedził również Zbigniew Podraza, były prezydent miasta, który od 2006 r. – od początku sprawowania swojej funkcji – wspierał pozarządowców i stawiał na współpracę z nimi.

– Bardzo miło patrzeć, jak to wszystko od kilkunastu lat w naszym mieście się rozwija. Zawsze można na was liczyć, organizacje pozarządowe nie zawiodły i nie zawodzą – powiedział Zbigniew Podraza.

Z uczestnikami Festiwalu spotkała się też Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej, w parku byli radni miejscy oraz parlamentarzyści z regionu.

Festiwal po raz kolejny udowodnił, że Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem do prowadzenia swojej działalności, a stowarzyszenia i fundacje to partnerzy dla samorządu. Wydarzenie ponownie pokazało, że organizacje pozarządowe są tworzone przez ludzi pełnych energii, pomysłów i chęci do działania na rzecz innych.

Informacje o dąbrowskich organizacjach pozarządowych i wspierającym je oraz mieszkańców Centrum Aktywności Obywatelskiej na stronie ngo.dabrowa-gornicza.pl

Czytaj więcej

Wiadomości

Lokalnie i na wynos

Wiadomości

Cała Polska w czerwonej strefie

Wiadomości

Połączmy tradycję z troską o środowisko

Wiadomości

Pora na zimowy czas