Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 czerwca 2022

Potęga niemocy

Drukuj

Czy uda się urzędnikom departamentu napisać tekst toastu na cześć ,,wysoko postawionego‘‘ dygnitarza? Odpowiedz na to pytanie przedstawi mistrz słowa, dramaturg, ale przede wszystkim bystry obserwator otaczającej nas rzeczywistości i zachowań ludzkich – Bogusław Scheaffer. To właśnie premiera jego kolejnej sztuki „Toast” będzie miała miejsce w piątek, 24 czerwca o godz.19.00 w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej. Jest to dwunasta już sztuka B. Schaeffera realizowana przez Teatr Elsynor, założony i prowadzony od trzech dekad przez Marka Wilka.

„Toast” osadzony jest w środowisku urzędniczym, ale równie dobrze może funkcjonować w każdej zbiorowości ludzkiej. Bo ludzie są tylko ludźmi i zachowują się podobnie, współpracują ze sobą albo udają, że tak jest. Można zobaczyć, jak zachowują się wobec swojego szefa, wobec swojego kolegi czy koleżanki. Jak rywalizują ze sobą kobiety, a jak mężczyźni. Wszystko w krzywym zwierciadle, i śmiesznie i strasznie. Pod skrzydłami nielota – symbolu niemożności.

plakat spektaklu„Toast”, tak jak wszystkie poprzednie sztuki Scheaffera, reżyseruje Marek Wilk. W spektaklu obok niego grają: Kamil Katolik, aktor, prowadzący Teatr TOF w MOPT oraz aktorzy amatorzy: Marta Węglarz, Adrian Zagrodzki, Agnieszka Adamczyk, Konrad Świątek – młodzi ludzie, pracujący, albo jeszcze się uczący. Złapali bakcyla i grają, bo praca przy spektaklu w jakichś sposób ich rozwija, czegoś uczy, sprawia im frajdę. Największe doświadczenie sceniczne ma Konrad, przyszły lekarz, od 10 lat związany z teatrem Elsynor, zagrał już w 7 przedstawieniach. Obycie ze sceną posiada też Adrian, grający podszefa po trupach dążącego do celu. Jak mówią – zanim przystąpimy do prób, bardzo długo rozmawiamy o roli, powołujemy do życia swoją postać, konstruujemy jej charakter, zachowanie, tak jak w tym przypadku budujemy indywidualne dążenie do sukcesu. I dwie panie: Marta po studium aktorskim i Agnieszka, farmaceutka, debiutująca w teatrze. Dziewczyny pokazały jak kobiety ze sobą konkurują, czym nadrabiają swoje braki, jak wykorzystują atuty.

W ramach projektu „Jubileusze Teatru Elsynor” obchodzone są rocznice aż trzech wydarzeń: 30-lecie działalności teatru „Elsynor”, jubileusz 20-lecia „schaefferowskiej sceny’’ Teatru Elsynor oraz 40-lecie aktywności zawodowej aktora, reżysera – Marka Wilka. Kalendarz wydarzeń projektu znajduje się pod linkiem: Jubileusze Teatru Elsynor

Premiera „Toastu” wieńczy dwudziestoletni okres współpracy z autorem dramatu Bogusławem Schaefferem, który za życia, był prawie na wszystkich premierach swoich sztuk, zrealizowanych przez Teatr Elsynor. w ilości, którą nie może się jeszcze poszczycić żaden teatr. Autor wysoko cenił te dokonania, czemu dawał niejednokrotnie wyraz, nawet w liście otwartym-opinii, który można przeczytać na stronie Teatru Elsynor: www.teatrelsynor.wixsite.com/info

(ste)

 

Czytaj więcej

Strona główna

Mieszkańcy wybrali inwestycje do realizacji w 2023 roku

Nieruchomości

najem dzierżawa

Komunikaty

najem i dzierżawa

Wiadomości

W rok dworzec kolejowy w centrum przeszedł wielką przemianę