Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 września 2022

Plan dla dzielnicy. W Ząbkowicach podsumowano konsultacje

Drukuj

W poniedziałek odbyło się spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne w Ząbkowicach. Rozmawiano na nim o wnioskach i propozycjach, jakie pojawiły się w ich trakcie.

– Bardzo dziękuję mieszkańcom, którzy wzięli udział w konsultacjach. To ok. 300 zaangażowanych i aktywnych osób, które włączyły się do konstruktywnej dyskusji. Uczestnicy wnieśli cenne uwagi i zaprezentowali intersujące pomysły. Pokazali tym samym, że zależy im na przyszłości i rozwoju dzielnicy – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Konsultacje prowadzone były od początku czerwca. W ich ramach, w specjalnych punktach w różnych miejscach Ząbkowic, mieszkańcy mówili m.in. czego brakuje im w najbliższej okolicy, co jest największym problemem, ale też o atutach dzielnicy. Kolejnym krokiem były tzw. spotkania focusowe, czyli dyskusje z poszczególnymi grupami, m.in. przedsiębiorcami, seniorami czy młodzieżą szkolną.

– W czasie konsultacji uczestnicy podkreślali potencjał dzielnicy. Mówiono m.in. o znajdujących się tu terenach inwestycyjnych, nowym węźle transportowym przy dworcu i planowanej obwodnicy. W Ząbkowicach jest dużo zieleni, poprawia się oferta domu kultury, jest wiele inicjatyw oddolnych. Dzielnica wymaga jednak sporo uwagi, potrzeba np. więcej dróg rowerowych, chodników i połączeń autobusowych. Ząbkowiczanie zwracali też uwagę na konieczność intensywniejszej ochrony środowiska i kontroli zakładów przemysłowych – mówi Ewa Fudali – Bondel, naczelnik Wydziału Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów UM.

– Rozmawiamy o rewitalizacji dzielnicy. To nie remont czy większa modernizacja, ale szereg działań zmierzających do tego, żeby ten obszar był dobrym miejscem do życia, żeby spełniał nasze oczekiwania. Do tego trzeba dobrego planu, którego nie napiszemy zza biurka, nie napisze go nikt z nas osobno. Do tego potrzebni są mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje społeczne. Do tego potrzebna jest konstruktywna, ale i krytyczna dyskusja, która pozwala wypracowywać oczekiwane rozwiązania – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Wyzwaniem, które trzeba podjąć jest m.in. modernizacja budynku domu kultury, zaplanowanie dla niego dodatkowych funkcji i wzbogacenie oferty. Miasto stara się o przejęcie od kolei terenu w sąsiedztwie dworca, na którym będzie można powiększyć parking i rozbudować centrum przesiadkowe. Pomieszczenia w budynku, po remoncie przeprowadzonym przez PKP S.A., miasto zadeklarowało wydzierżawić i dzięki temu może stać się miejscem dostępnym dla mieszkańców. Teren po Hucie Szkła Gospodarczego jest w prywatnych rękach, jednak są inwestorzy zainteresowani ulokowaniem tam zabudowy mieszkaniowej. W dzielnicy sporo terenów należy do prywatnych właścicieli i to oni muszą dojrzeć do tego, żeby coś zmienić. Prezydent zaznaczył jednak, że miasto jest gotowe wspierać ich i budować projekty partnerskie.

Uwagi, pomysły, spostrzeżenia i wnioski mieszkańców zostaną uwzględnione w Lokalnym Planie Działania dla Ząbkowic, który jest częścią Lokalnego Programu Rewitalizacji.

Czytaj więcej

Strona główna

Dąbrowski Klaster Energii szansą na energetyczną niezależność

Rekreacja

Liga Mistrzów w hali „Centrum”. Pora podtrzymać zwycięską serię

Rekreacja

Walecznie i do samego końca. MKS zmierzył się z Anwilem

Wiadomości

UFO odholowane na teren CSiR-u