25 maja 2020

PKZ zaprasza na wirtualne wzruszenia i radości

 

– Z niecierpliwością wyczekujemy dnia, w którym ponownie będziemy mogli otworzyć się dla odwiedzających. Zanim ten moment nastąpi, musimy mieć pewność, że nasi goście i pracownicy są bezpieczni. Na chwilę obecną możemy działać wyłącznie poprzez metody zdalne, tj. kontakt z publicznością poprzez Internet i media społecznościowe, co realizujemy od początku zamknięcia instytucji. W najbliższym czasie nagramy jeszcze muzyczne teledyski, rozpoznajemy możliwości prowadzenia indywidualnych, bezpośrednich i zdalnych zajęć edukacyjnych, myślimy o wznowieniu działań Galerii Sztuki, gdzie ewentualne otwarcie nowej ekspozycji nastąpi już w czerwcu – mówi Małgorzata Majewska, dyrektor PKZ

To właśnie PKZ powołał grupę facebookową pod nazwą „Kultura na kwadracie” tutaj , do której włączyły się wszystkie miejskie instytucje kultury. Publikuje się tam materiały audio-video z archiwalnych nagrań różnych występów artystycznych, warsztaty online przygotowane przez instruktorów, prezentujących rozmaite metody aktywności artystycznej, do samodzielnego wykonania przez odbiorców w warunkach domowych.

Największa instytucja kultury na swoim pałacowym blogu, w cyklu „Czy wiesz, że…” przybliża sylwetki osobistości życia literackiego, które dobrych kilka dekad temu gościły w progach pałacu w ramach Wieczorów Literackich, realizowanych przez Oddział Klubu Literatów Polskich w Dąbrowie Górniczej. Pierwszy portret ukazuje niebywałej hardości i prawości charakteru pisarkę Zofię Kossak – Szatkowską blog , zaś kolejny, barwną i – jak się okazuje -równie utalentowaną, jak uczuciową – Marię Dąbrowską. W przygotowaniu dalszych kilkanaście portretów wybitnych pisarzy.

„Podróże palcem po mapie” odkrywają ciekawe i mimo bliskiego zasięgu – często nieznane mieszkańcom dziedzictwo kulturalne regionu, zachęcające do odwiedzin wirtualnych, a w perspektywie – osobistych, tych pełnych oryginalnego uroku miejsc http://blog.palac.art.pl/palcem-po-mapie-czyli-co-warte-uwagi-w-regionie-czesc-ii/#more-4216

Pałac włączył się też do projektu „Kino – szkoła online” kino , dotychczas realizowanego w salach kinowych, obecnie – udostępnianego drogą cyfrową programu edukacji filmowej dla uczniów. Mimo ograniczeń epidemiologicznych PKZ szczęśliwie przeprowadził 12. Ogólnopolski Konkurs Siedem Grzechów Głównych. Na stronie pałacowej: konkurs   można obejrzeć wystawę pokonkursową, prezentującą prace malarskie, graficzne i poetyckie.

Najnowszym pomysłem PKZ jest przystąpienie do platformy zrzeszającej kina studyjne w Polsce – MOJEeKINO.PL Projekt jest innowacyjny na skalę światową, posiada specjalnie dopracowany i wyselekcjonowany repertuar, przedstawi filmy, które będzie można obejrzeć po ich kinowej premierze. Na platformę widz będzie mógł wejść poprzez stronę MOJEeKINO.PL, ale także z poziomu strony swojego ulubionego kina. Platforma przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wirtualna sala kina Kadr działa od 21 maja.

Czytaj więcej

Rekreacja

Akcja Lato 2020 – Aktywne Lato z CSiR!

Wiadomości

Dąbrowa mówi NIE nielegalnym odpadom

Nieruchomości

Nieruchomości do oddania w najem i dzierżawę

W niedzielę, 12 lipca wybieramy Prezydenta RP