14 stycznia 2020

Pamiętają o Pawle Adamowiczu

14 stycznia przypada pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Dąbrowianie przypomną dziś o nim przed Pałacem Kultury Zagłębia.  

Spotkajmy się o godz. 18 na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej. Wspólnie uczcijmy pamięć Pawła Adamowicza i okażmy nasz sprzeciw dotyczący mowy nienawiści. Weźmy ze sobą znicze, zimne ognie, a przede wszystkim ogromne serca i mnóstwo dobroci! – zachęcają organizatorzy z grup Wolne Zagłębie oraz Dąbrowa Górnicza dla Demokracji.

Paweł Adamowicz był doświadczonym samorządowcem i politykiem. W okresie PRL związany z opozycją demokratyczną. W latach 1990–1993 zajmował stanowisko prorektora Uniwersytetu Gdańskiego, w latach był 1994–1998 przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Od dwudziestu lat nieprzerwanie piastował funkcję prezydenta Gdańska. 13 stycznia 2019 r. podczas finału WOŚP został zaatakowany nożem. Na skutek odniesionych ran zmarł 14 stycznia w szpitalu. Miał 53 lata.

W zeszłym roku, w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza, w Dąbrowie Górniczej mieszkańcy spotkali się przed PKZ, gdzie przy jego portrecie ułożyli serce ze zniczy. W ten sposób oddali hołd zamordowanemu prezydentowi. Przez kilka dni wpisywali się także do księgi kondolencyjnej.

Czytaj więcej

Wiadomości

PKZ zaprasza na wirtualne wzruszenia i radości

Ekspercka pomoc dla osób niepełnosprawnych

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia

Pracuj z nami! Aktualne nabory w Urzędzie Miejskim