19 kwietnia 2020

Od poniedziałku nowe zasady

W poniedziałek zaczną obowiązywać nowe zasady, dotyczące m.in. handlu i przebywania na zewnątrz.

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi przez rząd, od 20 kwietnia m.in. zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, będzie można korzystać rekreacyjnie z lasów i parków, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

– do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.

– w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

– Umożliwione będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia można wchodzić do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Przebywać na zewnątrz można pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy.
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte.

– Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Od 16 kwietnia, w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Można do tego użyć maseczki, chusty, komina czy szalika.

W następnych tygodniach, w zależności od rozwoju sytuacji, luzowane mają być kolejne obostrzenia. Więcej informacji, o działaniach w trakcie epidemii koronawirusa, na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus

Czytaj więcej

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem

Wiadomości

Duże zmiany na Mickiewicza i Krasińskiego