9 października 2019

Obchody Światowego Dnia Drzewa

Drzewa są ważne! Przypomniały nam o tym dzieci i młodzież uczestniczące w Miejskiej Sesji Młodzieżowej, która odbyła się pod hasłem „Stawiamy na rodzime” w Sali Sesyjnej UM. Sesja towarzyszyła obchodom Światowego Dnia Drzewa. Hasło przewodnie sesji nawiązuje do rodzimych drzew, czyli tych, które naturalnie rosną na terenie Polski i z jej flory się wywodzą. Jest to m.in. brzoza, buk, dąb, klon czy topola i wokół nich koncentrowały się wykłady, jakich mieli okazję posłuchać uczniowie dąbrowskich szkół.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. To wspaniała okazja do tego, aby przypomnieć wszystkim, jak ważną rolę w ekosystemie pełnią drzewa i dlaczego warto o nie dbać.

Dzieci i młodzież z dąbrowskich szkół i przedszkoli przygotowały z tej okazji występy artystyczne i przedstawienia ekologiczne, a także wysłuchały prezentacji multimedialnych prowadzonych przez specjalistów Ewę Walus z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie oraz prof. dr hab. Piotra Skubałę z Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie otrzymali budki dla jerzyków, które zostaną zamontowane na budynkach szkół oraz drzewa do posadzenia w sąsiedztwie budynków szkolnych.

Na dzieci z przedszkoli czekała dodatkowa atrakcja! Wzięły udział w pokazie pracy tomografu komputerowego do badania stanu drzew, który we wrześniu kupił Wydział Ochrony Środowiska UM. W trakcie pokazu powstała audycja ekologiczno-edukacyjna EKO-RANEK Radia Katowice, którą będzie można odsłuchać w niedzielę – 13 października – po godz. 10.00. Audycja do odsłuchania na stronie Radia Katowice.

Przed Salą Sesyjną UM stanęły prace uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowane z okazji obchodów Święta Drzewa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj więcej

Wiadomości

PKZ zaprasza na wirtualne wzruszenia i radości

Ekspercka pomoc dla osób niepełnosprawnych

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia

Pracuj z nami! Aktualne nabory w Urzędzie Miejskim