Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 września 2023

Nowoczesny mammograf służy pacjentkom ZCO

Drukuj

18 września w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej oficjalnie oddano do użytku nowoczesny mammograf cyfrowy, którego zakup wsparł ArcelorMittal Poland i działająca przy firmie Fundacja Ochrony Zdrowia (FOZ).

Największy producent stali w Polsce oraz FOZ od wielu lat wspierają szpitale i placówki medyczne w regionie, dlatego wiosną tego roku przekazały przyszpitalnej Dąbrowskiej Fundacji Medycznej 1 188 000 zł darowizny, która pozwoliła zakupić nowoczesny sprzęt do wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów.

– Jesteśmy nie tylko producentem stali. To oczywiście nasza podstawowa działalność, ale jesteśmy również odpowiedzialnymi obywatelami miast, w których działamy. Chcemy aktywnie włączać się w życie społeczności lokalnych, wspierając szereg inicjatyw służących mieszkańcom. Robimy to od wielu lat – od początku naszej obecności w Polsce wydaliśmy na tego typu projekty ponad 24 miliony złotych – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu, który służy zdrowiu i przyczyni się do poprawy dostępności sprzętu onkologicznego w regionie. Regularne badania kontrolne, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, mają fundamentalne znaczenie w profilaktyce nowotworu. Mam nadzieję, że nowy sprzęt, dostępny już w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, będzie dobrze służył wszystkim kobietom. Jestem bardzo dumny ze współpracy, jaką nawiązujemy z miastem Dąbrowa Górnicza, dzięki której wspólnie poszukujemy sposobów wspierania potrzeb lokalnych społeczności – dodaje.

Lepsza dostępność badań

Podniesienie dostępności do pełnej diagnostyki piersi, jakie daje zakupiony mammograf, to jeden z priorytetów Zagłębiowskiego Centrum Onkologicznego w Dąbrowie Górniczej.

– Nasz szpital niedawno został zakwalifikowany do grupy Breast Cancer Unit, czyli ośrodków kompleksowo leczących raka piersi. To zobowiązuje nas do szczególnej dbałości o dobrej jakości sprzęt, który pozwala ratować życie kobiet. Niestety koszt takiego nowoczesnego mammografu jest olbrzymim wyzwaniem dla placówek, takich jak nasza, które mają wielkie potrzeby inwestycyjne – zauważa Marzena Kula, dyrektor ZCO.

– Wsparcie okazane przez ArcelorMittal Poland jest dla nas bardzo cenne. Cieszymy się, że firma spoza branży medycznej jest świadoma, że tego typu sprzęt jest ogromnie potrzebny. Będzie mógł służyć dużej liczbie pacjentek, w szczególności mieszkanek Dąbrowy Górniczej – dodaje.

Bezpieczeństwo i precyzja

Nowy mammograf pozwoli zbadać rocznie ponad 3000 kobiet. Warto zaznaczyć, że to urządzenie wyposażone w najnowszej generacji detektor cyfrowy pozwala dostosować badanie do budowy anatomicznej piersi kobiety. To skutkuje nie tylko większym bezpieczeństwem badania, ale i zoptymalizowaniem dawki promieniowania.

– Zakup sfinansowany przez ArcelorMittal Poland wraz z Fundacją Ochrony Zdrowia w Dąbrowie Górniczej jest odpowiedzią na zgłaszane przez miasto oraz szpital coraz większe potrzeby i stale rosnące koszty napraw działających sprzętów. Nowy mammograf trzeba było kupić pilnie – wyjaśnia Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia.

– Wierzę, że wiadomość o otwarciu nowej pracowni mammograficznej ucieszy nie tylko pacjentki leczone onkologicznie w tej placówce. To dla nich szansa na ocalenie zdrowia i życia. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania choroby pozwala na szybsze i skuteczniejsze podjęcie leczenia. Ale to też dobra wiadomość dla członków ich rodzin i wszystkich świadomych tego, jak ważna jest profilaktyka i szybki czas diagnozowania – podsumowuje.

– Jako kobieta, która regularnie wykonuje mammografię, bardzo się cieszę, że zarówno ja, jak i inne mieszkanki Dąbrowy Górniczej oraz okolicznych miejscowości, będziemy mogły wykorzystywać najnowocześniejszy sprzęt do tego kluczowego badania w profilaktyce raka piersi. Da to możliwość zarówno wykrywania, jak i skutecznego leczenia raka we wczesnym stadium – podkreśla Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Pierwsze pacjentki mogły skorzystać z nowego sprzętu już pod koniec sierpnia. Urządzenie zostało zainstalowane w wyremontowanej w ostatnich miesiącach pracowni mammograficznej. 

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza